Gündem

Filistin, İsrail’le Aynı Masada: Doğu Akdeniz’de Türkiye Karşıtı Platformda Yer Aldı

Kıbrıs, Yunanistan, İsrail, İtalya, Ürdün ve Mısır tarafından kurulan Doğu Akdeniz Gaz Formu’na Filistin de katıldı. Filistin’in Doğu Akdeniz’de Türkiye karşıtı bir bloğa katılması ise şaşkınlıkla karşılandı. Doğu Akdeniz’de her geçen gün artan doğalgaz paylaşımı konusunda Mısır’ın öncülüğünü yaptığı ve İsrail, İtalya, Ürdün ve Yunanistan’ın da aralarında bulunduğu platforma dahil olan Filistin’in bu kararı Türk medyasında da yer buldu.

Yeni Şafak’a konuşan Enerji Ekonomisi Derneği Başkanı Gürkan Kumbaroğlu, Doğu Akdeniz Gaz Formu’na karşılık olarak ‘Kuzey Akdeniz Gaz Formu‘nun kurulması gerektiğini dile getirdi.

Akdeniz’de kurulan birliğin dışında kalan Kuzey Kıbrıs, Lübnan, Suriye ve Türkiye’nin de ‘Kuzeydoğu Akdeniz’ paydasında olabileceğine dikkat çeken Kumbaroğlu: ”Suriye karasularında petrol ve gaz arama çıkarma haklarını elinde bulunduran Rusya da bu paydada Suriye adına yerini alır.” diye konuştu.

Türkiye’nin Cevabı Önemli

Doğu Akdeniz’de kurulan bu platformun oldukça önemli olduğu bilgisini veren Kumbaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti.

“Karşı tarafın attığı adıma Türkiye de kendi imkan ve kabiliyetleri ölçüsünde mutlaka yanıt vermeli. Bu kapsamda, Kuzeydoğu Akdeniz Gaz Forumu’nun kurulmasına Türkiye öncülük edebilir. Bu tür bir oluşum merkezi de KKTC olabilir. Söz konusu bölgede de bahsettiğim bölge ülkelerinde de ciddi bir potansiyel mevcut. Bu potansiyeli harekete geçirmek üzere Türkiye’de gerçekleşmesi planlanan ulusal ve uluslararası doğalgaz etkinliklerinin Akdeniz kıyısına ve KKTC’ye taşınması ulusal çıkarlarımıza hizmet eder.”

Filistin de Platforma Üye

Kulislerde her ne kadar İsrail’in karşı çıkması ancak Mısır’ın diretmesi sonucu Filistin’in platforma üye olduğu bilgisi konuşulsa da şu andaki gelişmeler Filistin’in özellikle son 15 yılda artan Türkiye ilişkilerinde önemli bir dönüm noktası olabilir. Adalet ve Kalkınma Partisi döneminde dış ilişkilerde önemli kıstaslardan biri olan Filistin Meselesi‘nde Filistin halkının yanında duran ve her türlü siyasi ve ekonomik desteği veren hatta Mavi Marmara Olayı‘nda 10 vatandaşını kaybeden Türkiye’nin bu konuda Filistin’le anlaşma zeminini ne yönde hazırlayacağı da merak konusu. Konuyla ilgili olarak kamuoyunda herhangi bir tepki olmaması da dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi