Gündem

Metrobüs Sorunsalı

İtibardan tasarruf olmaz demişti Recep Tayyip Erdoğan. Kendisine yöneltilen saray giderleri hakkında böyle bir ifade kullanmıştı. Şimdi mesela hayatlarında hiç bindiler mi ya da bürokrasiye atıldıktan sonra tebdil-i kıyafet yapıp toplu taşıma kullandılar mı bilinmez ama bu sözler Zincirlikuyu metrobüs durağının artık klasikleşen görüntüsünün ya da bu görüntüdeki rezilliğin farkında olmayan bir kişinin hezeyanıdır.

Metrobüsün güzel bir nimet olduğuna dair bir daha methiyeler dizmeye gerek olmadığını söyledikten sonra bu güzel nimetin artık yavaş yavaş kullanım dışı olduğunu belirtmekte fayda görüyorum. Zira her gün metrobüsü kullanan insan sayısında bir artış var. Gözle görülür bir artış olmasa da en azından bunu hissediyorsunuz. Zincirlikuyu ve Uzunçayır duraklarına bir uğrayın derim. Mahşeri andıran bir kalabalık, iğne atsanız yere düşmeyecek bir yoğunluk. Mesela şu fotoğrafta en arkadaki vatandaşın metrobüse sadece girebilmesi için en az yirmi dakika gerekiyor.

Eskiden İstanbul halkı işi Anadolu yakasında ise evini Anadolu yakasından alır; eğer işi Avrupa’daysa evini de Avrupa yakasından alırdı. Metrobüsün İstanbulluların hayatına girmesiyle bu anlayış tamamen ters düz oldu. Artık Söğütlüçeşme oturan bir kişi iş için Avcılar’a Mecidiyeköy’e gidebiliyor. Bu güzel midir tartışılır. Ama bu kafada olmak metrobüslerin şu anki doluluğunun temel sebebi.

Bundan iki ya da üç sene önce bu denli bir kalabalıklık yoktu. Metrobüse ilk duraktan binseniz de yine oturmak neredeyse imkansız.

Öte yandan metrobüs ahalisinin de günden güne metrobüsün kalabalıklığına bağlı olarak asabiliğinin de arttığını söyleyebiliriz. Birbirinin üzerine çıkan, görgüsüzleşen ve bir o kadar da kaba sabalaşan insanların sayısı da bir hayli artmış durumda.

İki hafta önce görevinden istifa eden Kadir Topbaş’ın İstanbullulara hediyesi olan metrobüsü rahatlatacak yeni uygulama ve yöntemler bulma konusunda yetkilileri göreve davet ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi