Gündelik Hayat

Filtre Kahve ve Kapsül Kahve Makinesi Arasındaki 5 Fark

Evde ya da ofiste en çok tüketilen içecekler olan filtre ve kapsüllü kahve farklı damak tatlarına hitap eder. Aroma çeşitliliği fazla olan kapsül kahveler pratik ve alternatifi bol olarak bilinir. Uzun süre muhafaza edilebilen kapsüller kapsül kahve makinesi aracılığıyla içmeye hazır hale gelir. Makinenin içerisinde açılarak servisi yapılan kapsül kahveler erişim kolaylığı, çeşitlilik, maliyet gibi açılardan oldukça avantajlıdır. Diğer bir tür olan filtre kahve makinesi ise demlenme için daha uzun süreye ihtiyaç duyar. Sade kahve sevenlerin öncelikli seçimi olan bu makinelerle dilerseniz kremalı, sütlü ya da şekerli kahve de hazırlayabilirsiniz. Kahvenin yanında tatlı ihtiyacınızı gidermek için ise kullanışlı bir waffle makinesi satın alabilirsiniz. Böylece kahve ve tatlı keyfi yapmak için kısa bir süre size yetecektir. Bu tür ürünleri seçmeden önce makineler arasındaki şu farklara göz atabilirsiniz:

1. Kahve Kavurma Derecesi

Kapsül kahve makinesi ile kahve hazırlayacağınızda her kapsülde aynı tadın yakalanması için kahve yüksek kavurma derecelerinden geçer. Farklı aromalar ve tipler kavrularak benzer lezzetin yakalanması amaçlanır. Ancak filtre kahve türlerinde ekstra bir çeşit olmadığından bu tür ilave işlemlere gerek yoktur. Bu nedenle iki kahve türü kıyaslandığında filtre kahve türü biraz daha sağlıklı denebilir. Aromasının değişmesine yalnızca içine atılan krema, süt, şeker gibi maddeler neden olabilir.

2. Fiyat

Kapsül ya da filtre kahve makinesi satın almak isteyenlerin dikkat edeceği başlıca noktalardan biri fiyattır. Kapsüllü olan makineler için biraz daha yüksek bütçe ayırmanız gerekecektir. Her kullanımında kapsüle ihtiyaç duyulan bu makinelerle ilave olarak latte, espresso, süt köpüğü, cappuccino ve lungo gibi içecekler hazırlayabilirsiniz. Bu durum fiyat aralığının yükselmesine neden olur.

3. Tasarım

Kapsül kahve makinesi genellikle standart bir tasarıma sahiptir. Filtre makinelerinde ise model seçenekleri fazla olup kişisel kullanabileceğiniz modeller de mevcuttur. Kahve keyfinizin hep yanında olmasını sağlayan bu modellerden bazıları 3 saate kadar sıcak tutma kapasitesi olan özel termosa sahiptir.

4. Temizlik

Filtre kahve makinesi süzme ve demleme gibi işlemlerden geçmesi sebebiyle düzenli aralıklarla temizlenmeye ihtiyaç duyar. Ancak kapsüllü olan ürünlerde temizlik derdi yoktur ve tüm olay kapsülün içinde gerçekleşir. Bu yönden kapsüllü modeller waffle makinesi çeşitleri ile benzerlik gösterir, her ikisinin de size temizlik sıkıntısı olmaz.

5. Fincan Sayısı

Kapsül kahve makinesi bir fincanlık içecek hazırlar ve her fincan için bir kapsül kullanılır. Ancak filtre kahve makineleri ile tek seferde 10-12 fincana kadar kahve hazırlayabilirsiniz. Bu sayede kahve keyfinizi sevdiklerinizle paylaşarak daha uzun süreli hale getirebilirsiniz. Kahvelerinizi hazırlamak için ihtiyacınız olan makineleri Arzum koleksiyonlarından bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds