Fısıltı Gazetesi Nedir?

Fısıltı gazetesi nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda çeşitli kavram ve konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”fısıltı gazetesi” kavramından söz edeceğiz.

Fısıltı Gazetesi Ne Demek?

Toplumun ilgi gösterdiği ancak doğrudan kaynaktan saklanarak ağızdan ağza yaydığı genelde yalan haberler olan dedikodu ve söylemlerin bütünü ”fısıltı gazetesi” olarak adlandırılır.

Fısıltı gazetesi deyimi, kişilerin bir kaynaktan haberin doğruluğunu kanıtlama ihtiyacı duymadan ağızdan ağza yayılan haberleri itimat gösterip kendilerinin de bu yayma işine dahil olmaları durumunda kullanılır. Kişiler, fısıltı halinde haberin çok geniş kitlelere yayılmasına öncülük ederler.

Fısıltı gazetesi olarak da bilinen olgu, dezenformasyonu artırmakla birlikte ortdaki bilgi kirliliğini de son derece artırmakta ve sağlıklı bilginin alınmasını zorlaştırmaktadır. Yine aynı şekilde bir haberin doğrusunun kişiler tarafından kabullenmesinin de önünü tıkamaktadır. Şöyle ki bir haberin yanlışını kabullenen kişiler, o haberin doğrusunu kabullenmek istemeyecektir. Çünkü, duyduğu ve yayarak kendisinin de aracı olduğu bir haberin doğrusunu öğrenmek istemeyecektir.

Reklamcılıkta Fısıltı Gazetesi Nedir?

Genelde yalan haber olan bu bilgiler, inanılmaz bir hızla çok geniş kitlelere ulaşım sağlar. Bu, aynı zamanda bir reklam ve propaganda aracı olarak da kullanılır. İletişim bilimde fısıltı gazetesi deyiminin reklam stratejsi olarak kullanıldığı alanlar vardır. Bu, genel olarak ”word of mouth” olarak da bilinen ağızdan ağza reklamcılıktır.

Bu reklam türünün en önemli özelliği, reklamın içeriğinin veya tanıtılan ürün veya hizmetin çok geniş kitlelere ulaşım sağlama özelliğidir. Bu sayede kişiler, hem ürün veya hizmetin farkında olarak/olmadan duyar ve yine farkında olarak/olmadan yayarlar.

Bu noktada içeriğin ilgi çekici veya merak uyandırıcı olması, daha doğrusu paylaşılabilir olması gerekmektedir. Bu sayede içerik, çok farklı kaynaktan dağıtılacaktır.

Fısıltı Gazetesi ile İlgili Aramalar

Google’da fısıltı gazetesi ile ilgili arama yapan kullanıcılar aynı zamanda şunları da aradı; fısıltı gazetesi nedir fısıltı gazetesi dolaylama fısıltı gazetesi deprem fısıltı gazetesi çankırı fısıltı gazetesi trabzon fısıltı gazetesi kahramanmaraş erzurum fısıltı gazetesi adana fısıltı gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.