Gezi

Fıstıklı Plajı: Armutlu’nun İncisi

Fıstıklı plajı özellikle İstanbul’da yaşıyorsanız ve haftasonu yakın bir yerlere kaçarak deniz, kum, güneş üçlüsünü yapmak istiyorsanız güzel bir seçenek olabilir. Fıstıklı köyü Yalova’nın Armutlu ilçesine bağlı gayet tatlı yeşillikler içinde bir köy.

Fıstıklı plajına İstanbul’dan geliyor iseniz deniz otobüsü ile 1.5 saatte süren bir yolculuk ile Armutlu ilçesine geçtikten sonra kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Armutlu ilçesinden fıstıklı köyüne uzaklık 5 km gibi kısa bir mesafe olduğu için taksi kullanabilir ya da dolmuşlar ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Taksi ile ulaşım 30 lira civarı tuttuğu için kullanmaktan çekinmeye pek gerek yok.
Kalacak yer seçeneklerinde ise plaja sıfır 3-4 tane motel bulunuyor. Bu moteller temizlik olarak orta seviyelerde ve ekonomik bir tatil için ideal. Apart türü ev kiralamak isterseniz de plaja 200-250 metre uzaklıkta gayet temiz 4-5 kişiye kadar kalabileceğiniz evleri günlük olarak kiralayabilirsiniz. Biz ev için gecelik 100 lira ödedik.

Gelelim işin en önemli noktasına Fıstıklı plajı ve denizi nasıl?

Özellikle haftasonları çok kalabalık yakın çevreden de ferahlamak için gelen aileler ile beraber baya bir şenleniyor. Plajın son kısmına doğru şezlong kiralayabileceğiniz ücretli plajlar da bulunuyor. Hatta Armutlu Fıstıklı yolu üzerinde kadınlara özel plajlar da bulmak mümkün. Özellikle aileler için uygun yerler olabilir.

Temizlik konusunda maalesef harika diyemeyeceğim. Puanım 10 üzerinden ancak 6 olabilir. Belediye sanırım bu plaj ile pek ilgilenmiyor. Duyarsız halkımız da eklenince sahilde çöpler görmeniz sıradan. Deniz hafif dalgalı ve bol yosunlu keyif çatmak isterseniz biraz açılmanız gerekebilir. Fakat marmara denizine göre normal. Burayı Ege veya Akdeniz ile karşılaştırmak zaten saçma olur. Marmara denizi yüzmek için hiçbir zaman harika değil. Bu olumsuzlulara rağmen bölge halkının tatilcilere karşı samimi davranışları. Doğanın o yemyeşil güzelliği kısa bir tatil için Fıstıklı’yı seçilmeye değer kılıyor.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds