EleştiriHalkla İlişkiler

Fores İnsan Kaynakları (Fores HR)

Fores HR, Team Fores PR veya Fores İnsan Kaynakları. Merkezi İstanbul Ataşehirde olan İnsan Kaynakları (İK-HR) şirketi “mutlu çalışan, mutlu müşteri” sloganıyla kuruldu. Klasik İnsan Kaynakları şirketleri gibi Fores İnsan Kaynakları da çoğunlukla mağazalara özellikle indirim dönemlerinde dönemsel (part) satış destek elemanı, veri giriş elemanı veya depo elemanı gibi kontenjanlarda eleman alımı yapan bir şirkettir. Kurucuları aşağıdaki gibidir.

 

Filiz Özdil
Kurucu Ortak ve Genel Müdür Basın sektöründeki 25 yıllık tecrübesine Sabah Gazetesi ile başlayarak ATV, TRT, Number One Group, TGRT ve Kanaltürk’te PR sektörüne ilişkin sorumlulukları yönetti. Son olarak FOX TV’nin kurucu ekibinde görev aldı ve yedi yıl boyunca kanalın Kurumsal İletişim Direktörlüğü görevini üstlendi.

 

M.Ogün Yıldız
Kurucu Ortak İş hayatına 1990 yılında başladı. Kamil Koç tecrübesi sonrasında Sonoco Türkiye organizasyonun kurucu ekibinde görev aldı. Erikli Su Grubu ile Nestle Waters Türkiye şirket evliliğinde, entegrasyon sürecinin insan kaynakları modülünü yönetti. Derindere Şirketler Grubu’nda kurulan insan kaynakları şirketinin operasyonlarını yürüttükten sonra Real HR’da Genel Müdür olarak görev aldı. Halen Kurucu Ortak ve Genel Müdür olarak Team Fores HR’da çalışmalarına devam ediyor.

Aranan özellikler her birim için aşağı yukarı aynı özelliklerdir. Uzun uzun anlatılmasının yegane sebebi formaliteden ileri gelmektedir. Eli ayağı tutan her genç Fores HR’ın bir üyesi olabilir. Ve oldukça kolaydır. Aranan özellikler Fores HR’ın internet sitesinde yer alan biçimiyle şöyledir;

 • * En az lise mezunu , tercihen üniversite öğrencisi,
  * Tercihen perakende mağazacılık sektöründe deneyimine sahip,
  * Müşteri memnuniyeti ilkesini benimsemiş,
  * Diksiyonu düzgün,
  * Değişime açık, gelişimi hedefleyen, iletişim becerileri gelişmiş,
  * Pozitif, güleryüzlü, enerjisi yüksek,
  * Modayla ilgili, kişisel bakımına özen gösteren.

 

Fores İnsan Kaynaklarının, sistemde mevcut diğer PR şirketlerinden hiçbir farkı yoktur çünkü tüm PR şirketleri aşağı yukarı kazancını öğrencilerin sırtından çıkarmakla mükellefmiş gibi ağız birliği etmişlerdir.

Öncelikle Fores İnsan Kaynakları personeli olan genç arkadaşlar şunu bilmeli ki Fores, her olumsuzluktan kolayca sıyrılabilir. Şöyle ki, mesela Fores HR’ın sizi dönemsel olarak atadığı bir mağazada çalışmaya başladınız ve bu mağazadan sizi attılar, herhangi bir sebep yokken. İtiraz ettiğinizde kime neye itiraz edeceksiniz? Fores’e söylediğiniz zaman sizi çalıştığınız marka çıkardı cevabı; çalıştığınız markaya sorduğunuz zaman sizi Fores HR çıkardı cevabını alıyorsunuz. Sizi her durumda mağdur eden bir firma. Kapitalist zincirin son olmayan ama zincirin insanı köle gibi bağladığı bir sistem, kurum, insan kaynakları….

Derya Özboyacı ve Levent Kurtuldu(?) gibi işe alım görevlileri vardır. Ve bu görevliler birbirleriyle paslaşır. Örneğin Derya Özboyacı için konuşursak, bir WhatsApp grubu kurulur ve grubun kapasitesi fullenir. Sıradan bir anons geçer gibi “Armada Benetton 6-7-8 Temmuz 10-18 2 kişiye ihtiyaç vardır; İstiklal Atasun için 10-11-12 Temmuz 14-22 1 kişiye ihtiyaç vardır” anonslar yapılır ve her ilanın mutlaka talibi çıkar.

Buraya kadar her şey normal işveren var ve bir de işçi var. Karşılıklı kusursuz işleme (exellent theory)düzeni var mı? Tahmininiz üzere yok. Mesela şöyle bir örnek; hakkınızı aramazsanız emeğinizin karşılığını biraz zor alırsınız. Gün hesabı olduğu için size düşen en önemli görev, çalıştığınız günleri ve saatleri tek tek yazmaktır.

 

Ücret

Mağazalara göre değişen bir durum. Örneğin Benetton her şey (yemek-ücret-yol parası) dahil 8 saat çalışmaya 65 TL verirken Atasun, her şey dahil 90 TL vermektedir.

Bünyesindeki Markalar

Beymen, Benetton, Boyner, Atasun, Hotiç gibi standardın üzerinde markalara hizmet veren Fores HR, bu şirketlerden doğrudan talep doğrultusunda da eleman alımı yapabilmektedir.

Maaşlar Ne Zaman Yatar?

Maaşlar büyük bir aksilik olmadığı sürece yeni ayın ilk Cuması yatar. Diğer iş kollarında olduğu gibi bayramlarda ya da resmî tatillerde çalışmalara çifte mesai uygular. Sodexo kullanılır ve Sodexo hemen hemen aynı güne denk gelecek şekilde yatar.

Çalışma Süreleri

Personel alımının %90’ı dönemsel yani Part’tır. Öte yandan her türden çalışma süresi vardır. Sen yeter ki çalışmayı iste. Mesela 10.00-14.00; 12.00-20.00; 14.00-22.00 gibi.

Derya Özboyacı Kimdir?

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden 2012 yılında mezun olmuş daha sonra Okan Üniversitesi’nde İşletme üzerine Mastırını yapmıştır. 2013 Ocağında Kalite Denetim Mühendisi görevini yapmış bu görevinden Temmuz 2014’te ayrılmıştır. Daha sonra Team Fores HR’da Proje Yöneticisi olarak görev yapmaya başlamış ve halen görevine devam etmektedir.

Derya Özboyacı, kişilik olarak anlayışlı ve neşeli bir kişi olmasına karşın mağaza-personel arası ilişkilerde oldukça zayıf bir insandır. Kısaca size sadece işi ayarlar gerisine karışmaz. Tabi 1000’e yakın insanla uğraşmak bir mesele fakat bir PR-HR şirketi için zorunlu bir eylemdir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds