Flaş İddia: Anketlerde Çakılan Özhaseki Adaylıktan Çekiliyor Yerine Soylu Geliyor

Seçim sonuçlarında en çok merak edilen şehirlerin başında yer alan Ankara’da oldukça hareketli günler yaşanıyor. Ankara’da yapılan 8 seçim anketinin tamamında da İyi Parti ve CHP’nin ortak aday olarak gösterdiği Mansur Yavaş’ın 7-8 puan aşağıdında çıkan Mehmet Özhaseki, adaylıkta yerini Süleyman Soylu’ya bırakabilir. 

YeniÇağ’ın haberine göre Ankara’nın 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Ankara’dan belediye başkan adayı olarak gösterilen Mehmet Özhaseki’nin seçim anketlerinde Mansur Yavaş’ın gerisinde kalması AKP’de tüm dengeleri alt üst etti. 

ÖZHASEKİ MİLLİYETÇİ KESİMDEN OY ALAMIYOR

Özhaseki’nin adaylıktan alınmasında etkili olan sebebin milliyetçi kesimden oy alamaması olduğu iddia edildi. Milliyetçi kesimin CHP-İYİ Parti etrafında birleşmesi, Özhaseki’nin anketlerde dibe çakılmasına neden oldu. 

AKP Genel Merkezi ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda uzun mesailere yol açan gelişmede Özhaseki’nin yerine Süleyman Soylu ismi gündeme geldi. Soylu’nun milliyetçi kesim üzerindeki etkisinin bu kararda önemli bir etken olduğu ifade edildi. 

ÖZHASEKİ’NİN YERİNE SOYLU

Mehmet Özhaseki’nin seçim kampanyasına büyük harcamalar yapması ve Erdoğan’ın süreçle bizzat ilgilenmesine rağmen istenilen oy oranlarına ulaşılamaması planları alt üst etti. Geçtiğimiz hafta içinde hükümete yakınlığıyla bilinen Optimar ve ORC gibi anket firmalarının “Yavaş şu anda 6 puan önde ve fark açılıyor” şeklinde açıklama yapmaları dikkat çekmişti.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK? 

AKP, Özhaseki’nin adaylıktan çekilmesine gerekçe olarak sağlık sorunlarını öne sürecek. Özhaseki’nin yerine ise milliyetçi duruşu ile öne çıkan Süleyman Soylu getirilecek. Seçime kısa bir süre kala aday değişikliğine gitmenin mağlubiyeti kabul etmek olduğu görüşünde olan AKP’li yöneticilerin sayısı da hayli fazla

SOYLU MİLLİYETÇİ SÖYLEMLERİNİ ARTIYOR

En başta çözüm sürecine desteği ile bilinen ve milliyetçi söylemlerden uzak duran Soylu’nun son zamanlardaki milliyetçi söylemlerinin nedeni olarak da Özhaseki’nin yerine geçmesi gösteriliyor.’

HDP’li eski vekillere ve terör örgütü PKK’ya yönelik sert eleştirileriyle öne çıkan Soylu, Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık verilmesiyle ilgili söylemlerine de ara vermiş durumda.

Tüm bu gelişmeler Ankara’da ilerleyen günlerde sıcak gelişmeler olacağına işaret ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: