Spor

Futbolda 4 Numara Nedir? Nerede Oynar? Görevleri Nelerdir?

Futbolda 4 numara nedir, nerede oynar, görevleri nelerdir? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca futbolda 4 numaradan, oynadığı mevkiden ve görevlerinden söz edeceğiz.

Futbolda 4 Numara Nedir?

Genelde defansın tam ortasında ya da orta sahanın ortasında, defans yönü kuvvetli olan oyuncuların giydiği forma numarasıdır. Bu numara, her ne kadar giyen futbolcunun mevkisini ya da özelliklerini ifade etmese de 4 numara, özellikle defans ve orta saha için özdeşleşmiştir.

Futbolda 4 Numara Nerede Oynar?

Defansın ortasında yani stoper mevkisinde görev yapan oyuncuların giydiği bir forma numarası olabilir. Mesela Real Madrid forması giyen Sergio Ramos ve Liverpool forması giyen Virgil van Dijk’ın forması numarası 4’tür ve bu iki futbolcu da defansın ortasında oynarlar. Aynı şekilde Arsenal’in efsanevi isimlerinden olan Patrcick Viera da 4 numaralı formayı giymişti.

Öte yandan orta sahanın ortasında görev yapan ya da ön libero mevkisinde oynayan futbolcular da sık sık 4 numaralı formayı tercih edebilirler. Mesela bir dönem Chelsea’de forma giyen daha sonra da Monaco’ya transfer olan Cesc Fabregas, her iki kulübünde de 4 numaralı formayı giymektedir. Aynı şekilde bu yaz dönemine kadar Barselona forması giyen Hırvat orta saha oyuncusu Ivan Rakitic de 4 numaralı formayı giymiştir.

Futbolda 4 Numaranın Görevleri?

Öncelikle ikiye ayırmak gerekecek. Eğer 4 numarayı giyen defans oyuncusu ise; hava toplarında etkili, yan toplarda zafiyeti olmayan, uzun boylu, ikili mücadelede edebilen, ilk müdahalesi güçlü, rakibi sindirebilen, rakip oyuncuya yetişebilecek hatta ondan topu alabilecek kadar hızlı, oyun bilgisi yüksek öz-güvenli, zaman zaman büyük takımlar için gerektiğinde geriden oyun kurabilen, ayaklarına hakim oyuncular olması gerekir.

Ancak 4 numaralı formayı giyen orta saha oyuncusu ise; orta sahada hareketli, rakibi presle boğan, orta sahanın kolay geçilmesine izin vermeyen, sert yapılı, hatta uzun boylu, ilk müdahaleleri sağlam oyuncular olması gerekir. Zaman zaman kendilerinden oyun kurmaları da beklenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.