Voleybolda C Sistemi Nedir

Voleybolda C Sistemi Nedir? Daha önceki yazılarımızda voleybolla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca voleybol oyununda C sisteminin ne demek olduğundan söz edeceğiz.

Voleybolda C Sistemi Nedir?

Voleybolda belirli dizilişler ve düzenler mevcuttur. C sistemi de bu düzenler biridir ve oyuncuların aldıkları görevlere göre dizilişlerini gösterir. Voleybolda C sistemi 4-2 şeklinde oynanmaktadır. Sahada bulunan oyunculardan 2 tanesi pasör 4 tanesi de smaçör olarak görev alır. Oyun taktikleri C sistemine göre belirlenmekte ve maçın gidişatına bağlı olarak değişmesi mümkündür. Voleybol maçı sırasında her oyuncunun kendi bölgesi ve görevi vardır. Her oyuncu kendi görevinde uzmanlaşmıştır ve toplam 6 kişi bir takımı oluşturur. Teknik direktör maçın gidişatına göre oyuncu ve taktik değiştirme hakkına sahip olur. Voleybol maçları açık alanda veya kapalı alanda düzenlenebilir ve kurallar her alan için geçerli olmaktadır. Dizilişler belirlendikten sonra oyuncular kendi görevlerini yerine getirmekle yükümlü olurlar. Pasörler oyunun gidişatını belirler ve smaçörlere sayı yaptırırlar.

Pasörün arka hatta smaçörün ön hatta olduğu, smaçörü saklamak için 2 oyuncunun file dibine geldiği ve 4 oyuncunun C harfi dizilişiyle servis beklediği düzene C sistemi adı verilmektedir. Voleybolda W sistemi ile beraber en sık kullanılan servis karşılama taktiklerinden biridir. Bunun yanı sıra U düzeni, kırık çizgi düzeni, 2 oyuncu düzeni ve 3 oyuncu düzeni gibi düzenler de bulunmaktadır.

betexper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.