Spor

FIFA’da Standing Tackle Ne Demek?

FIFA’da ”standing tackle” nedir, ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda FIFA ile PES’teki bazı kavramlardan söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca standing tackle’ın ne demek olduğundan söz edeceğiz.

FIFA’da Standing Tackle Ne Demek?

Standing tackle, FIFA’da ayakta müdahale anlamına gelir. Sliding tackle’dan (kayarak müdahale) farklı olarak müdahalede oyuncunun devrilmeden ya da yere yatmadan müdahale etmesidir. Stand, ayakta beklemek; tackle ise müdahale anlamına gelmektedir. Genelde defans oyuncularının standing tackle’ı yüksek olurken hücum oyuncularının ise görece daha düşüktür.

Ayakta Müdahale Nasıl Yapılır?

Bir defans oyuncusu için ayakta müdahale her zaman öncelik olmalıdır. Kayarak müdahalelerde hem kart görme hem de adam kaçırma ihtimali bulunduğundan stoperlerin son ana (başka bir ihtimal kalmayınca) kadar rakibiyle birebir kalmaları gerekir. Öte yandan ayakta müdahalenin bir diğer avantajı ise oyunun içinde kalmaktır. Stoper oyunda kalarak rakibini mümkün olduğu sürece kaleden uzak tutmaya çalışırken bu süreçte takım arkadaşlarının da pozisyon almalarına olanak sağlar.

kaynakça:

  • si.com, haber: Virgil van Dijk Talks Through Incredible 2-on-1 Defending to Stop Spurs in Dramatic Liverpool Win, erişim tarihi: 6 Mayıs 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.