Futbolda Kale Sahası (6 Pas) Ölçüleri

Futbolda kale sahası ölçüleri nedir, futbolda kale sahasının uzunluğu, genişliği nedir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli futbol terimlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca futbolda kale sahası ya da 6 pas olarak bilinen bölgenin uzunluk, genişlik ölçülerinden söz edeceğiz. 

Futbolda Kale Sahası Ölçüleri 

Genişlik: 6 yard (5.5 metre) 

Uzunluk: 20 yard (18.2 metre) 

Ceza sahası ile arasındaki mesafe: 12 yard (10.9 metre)

Kale Sahasına Neden “6 Pas” Deniliyor? 

Kale sahası da 6 pas da aynı bölgeyi ifade etmesine rağmen spikerler zaman zaman bu bölgeyi 6 pas olarak ifade ederler. Bunun nedeni ise terimin İngilizceden gelmesinden dolayıdır. 

İlginizi Çekebilir:  Soccer ve Football Arasındaki Fark Nedir?

Futbolun beşiği olarak adlandırılan İngiltere’de kale sahası olarak adlandırdığımız bölgenin ismi “6 yard box” olarak bilinir. Bu isim verilirken de kale sahasının genişlik ölçüsü (6 yard/5.5 m) baz alınmıştır. 

Bu nedenlerden dolayı kale sahasına “altıpas” da denilmektedir. Her iki kullanım da doğrudur ve aynı bölgeyi ifade eder. 

Ölçüler Neden Yard Olarak Veriliyor? 

Bu sorunun cevabı ise yine İngiltere. Futbolun beşiğinde kullanılan ölçü birimi yard. Bu nedenden dolayı saha ölçüleri bu yazımızda ve yazı içerisindeki görsellerden da anlaşılacağı üzere yard olarak verilmiştir. Türkiye ve diğer ülkelerde bu ölçü birimi değiştirilerek kullanılır ve küsuratlı bir sayı ortaya çıkar. 

İlginizi Çekebilir:  Basketbolda Bench Nedir? Neye Denir?

Kale Sahasında Kaleciler Dokunulmaz mı? 

Kimilerine göre bir şehir efsanesi olan bu muallak durum henüz kesin bir kural olmasa da hakemleri de etkisi altına almıştır. Öyle ki kaleciye herhangi bir müdahale olmamasına rağmen ufak bir temasta dahi hakemler düdük çalabiliyor. Ancak İngiltere Premier Lig’de hakemlerin bu kuralı çok önemsediği söylenemez. Sadece Premier Lig’de değil sert liglerde de bu kural çoğu zaman es geçilir. 

İlginizi Çekebilir:  Santrafor Nedir? Santrafor ve Forvet Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kullanıcıların Kale Sahası Ölçüleri ile İlgili Yaptığı Aramalar 

Google üzerinde kale sahası ölçüleri ile ilgili arama yapan kullanıcılar aynı zamanda şunları da aradı: futbolda kale sahası ölçüleri ve çizimi, kale sahası ölçüleri tff, nizami kale sahası ölçüleri, futbol sahası kale ölçüleri, halı saha ölçüleri, futbol sahası kaç metre, futbol kale ölçüleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara