Futbolda Bloklar Arası Boşluklar (Bloklar Arası Bağlantı) Ne Demek?

Futbolda bloklar arası boşluk ne demek, ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca futbolda bloklar arası boşlukların ne demek olduğundan söz edeceğiz.

Futbolda Bloklar Arası Boşluklar Ne Demek?

Oyun içerisinde defans, orta saha veya forvet oyuncuları arasındaki boşluklara ”bloklar arası boşluk” denir. Bloklar arasında boşluklar ifadesiyle kast edilen birinci bölge (defans), ikinci bölge (orta saha) ve üçüncü bölge (hücum) arasındaki boşluklardır. Bu bloklar arasında boşluklar deyimi kadar bloklar arası bağlantı deyimi de önemlidir. Bloklar arasında bağlantı ise defans, orta saha ve hücum bölgeleri arasındaki bağlantıyı ifade eder.

Futbolda bloklar arası boşluk ya da bağlantı son derece önemlidir. Bu takım boyunun kısalığı ya da uzunluğunu da gösterir. Defans oyuncuları ile orta saha oyuncuları arasındaki boşluklar defansla orta sahanın bağlantısını keseceği gibi defanstan top çıkarma konusunda da takım oldukça zorlanacaktır. Yine aynı şekilde orta saha ile hücum bölgeleri arasında boşluklar da takımın skor üretmesini engelleyecektir. Söz konusu bu boşluklar, takımın kısır pozisyonlar üretmesine sebebiyet vermektedir. Nitekim defans ile orta saha arasındaki boşluklar, defans oyuncularının topu ”şişirme” ile ileriye doğru atmasına neden olacaktır. Yine ayrıca orta saha ve hücum oyuncuları arasındaki boşluklarda orta saha oyuncuları eğer sprinter özellikte değilse ve dripling yetenekleri zayıfsa topu ileriye taşımakta zorlanacaktır. Bu durumda takımlar genelde kanatlardan çizgiye inmeden ortalarla bu bloklar arası boşluğu kapatmaya çalışacaklardır.

Görsel Kaynak: Twitter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.