Hukuk

Sokakta Öpüşmek Suç mu? Cezası Nedir?

Sokakta öpüşmek suç mudur, suç teşkil eder mi? Daha önceki yazılarımızda hukuka uygunluğu tartışılan bazı konulardan söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca sokakta öpüşmenin suç teşkil edip etmediğinden söz edeceğiz.

Sokakta Öpüşmek Suç mu? Cezası Nedir?

Ülkemizde sokakta öpüşmek suç niteliğinde değildir. Cezası yoktur. Genel ahlak kurallarına çerçevesinde toplumun kabul edilebilir davranışları sergilemek her zaman ideal olan davranışlar arasındadır. Öpüşmenin cezası olmasa da toplumun rahatsız olacağı şekilde davranışlar sergilendiği belirtilerek edilen şikayetler üzerine polis ekiplerini her an karşınızda bulabilirsiniz. Daha önce yaşanmışlığı çoktur, haberlerde de buna benzer bir vakaya denk gelmiş olabilirsiniz.

Hayasızca Hareketler Suçuna Hangi Davranışlar Girer?

  • Alenen cinsel ilişkide bulunmak ve teşhircilik yapmaktır. Halk arasında cinsel ilişkiye girmek, özel binek araçlarda cinsel ilişkiye girmek suçtur. Kendi evinizde dahi perdeler açık bir şekilde cinsel ilişkiye girmek suçu teşkil eder. Toplum tarafından görülen bir şekilde, görülecek yerlerde cinsel ilişkiye girmenin cezası ise 6 aydan 1 yıla kadar hapistir.
  • Teşhircilik yapmak da hayasız hareketler suçuna girer. 6 aydan 1 yıla kadar hapis ile sonuçlanır. Bu maddede yer alan teşhircilik içeriğinde cinsel organını ve cinsel bölgelerini topluma ve bireylere göstermektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.