Voleybolda Üçlü Hücum Nedir?

Voleybol içerisinde yer alan konular içerisinde oyuncuların görevleri de büyük önem taşır. Oyuncuların görevleri arasında iş bölümünün yer alması sayesinde, oyunların daha canlı bir şekilde sergilenmesi de mümkün olacaktır. Özellikle de voleybolda üçlü hücum nedir sorusu merak edilen konular arasında yer almakta. Bu üçlü hücumun ana hatlarına baktığımızda hücum bölgesinde toplamda üç oyuncunun olduğu görülebilir.

Üçlü Hücum Neden Önemlidir?

File önünde yer alan bu oyuncuların 1 smaçör, 1 orta oyuncu ve 1 smaçörden oluştuğu belirtilmiştir. Smaçörlerin sağda ve solda olması sayesinde hücumların da verimli olacağı söylenebilir. Smaçörlerin genel olarak görevlerinin smaç vuruşu yapmak olduğu bilinmekte. Smaç vuruşları ile birlikte rakip takımın çizgisinin ilerisine topu isabet ettirmek sayı almayı sağlayacaktır.

Voleybolda üçlü hücum nedir konusunun haricinde, voleybolda ikili hücum da yer alır. İkili hücumun üçlü hücumdan tek farkı bir smaçör yerine bir pasörün bulunmasıdır. Yani sıralamanın smaçör, orta oyuncu ve pasör şeklinde dizildiğini söylemek mümkündür. Bu da tercih edilen diğer bir hücum çeşidi olarak karşımıza çıkar. Özellikle de voleybolda hücum oyuncularının görev dağılımı ile birlikte karşı takımın hareketlerini önceden izleyerek hücum yapmaları gerekir. Her pozisyonun bir sonrasını tahmin edebilme yeteneği sayesinde daha rahat bir şekilde maçın kazanılması olanaklı hale gelecektir.

Voleybolda üçlü hücum nedir başlığında da belirtildiği gibi, takım oyuncularının olabildiğince takım halinde çalışmaları gerekmektedir. Yapılan smaç atışlarının isabetli olabilmesi açısından karşı takımın hücum bölgesinden uzak durarak atmak da büyük önem arz eder. Son olarak belirtilmelidir ki hücum seçeneklerinden birisinin tercih edilmesi için, oyuncuların en çok hangi alanda iyi olduklarını yakından bilmek ve takip etmek gerekir. Oyuncular için uygun olmayan hücum pozisyonlarının tercih edilmesi oyunun kaybedilmesine neden olabilecektir. Seçilecek oyuncuların da kendi alanlarında iyi olması göz önüne alınmalıdır. Bu sayede daha rahat bir maç yapmak da mümkündür. Oyuncuların oyun içerisinde yer alan kurallara uymaları takdirde, takımın rahat bir şekilde oyun oynaması imkanlı hale gelir. Bu kuralların önceden bilinmesi ve maç sırasında uygulanması gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.