Spor

Futbolda Çevre Kontrolü Nedir? Nasıl Yapılır?

Futbolda çevre kontrolü nedir, ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca futbolda çevre kontrolünün ne demek olduğundan söz edeceğiz.

Futbolda Çevre Kontrolü Nedir?

Bir futbolcunun topu aldığında veya daha almadan önce yanında yakınında kimlerin olduğunu kontrol etmesidir. Futbolcular, daha altyapının ilk senelerinde çevre kontrollerini yapmayı öğrenirler. Çünkü bu fundemental yani en basit futbol bilgisidir. Futbola giriş 101’dir. Yani çevre kontrolü yapamayan bir profesyonel futbolcu olamaz. Kaldı ki halı sahada bile çevre kontrolü yapmadığınız zaman kaptırdığınız topta tepki çekersiniz.

Çevre Kontrolü Nasıl Yapılır?

Basit gibi gözükmekle beraber uygulanmasında hız çok etkilidir. Futbolcu, topu ayağına daha almadan önce sağına, soluna, arkasına, sahanın her köşesine bakar ve kafasında bir plan belirler. En uygun opsiyonu kullanarak pasını verir. Çevre kontrolü yaparken eğer arkanızda sizi marke edebilecek bir oyuncunun olduğunu görür ya da hissederseniz topu kontrole alırsınız. Bunu yapmak muhtelif yollardan olabilir. Örneğin sırtınızı ya da kalçanızı geriye itebilir ya da ayaklarınızı arasını kapatarak rakibin bacak aranızdan topu almasını engelleyebilirsiniz.

Serbest Bölge: Atış Serbest

Burası aynı zamanda bir Süper Lig eleştirisidir. Büyük takımlarda örneğin Galatasaray’da, Fenerbahçe’de veya Beşiktaş’ta milyonlar kazanıp da şu çevre kontrolünü yapamayan onlarca oyuncunun olması biz futbolseverleri gerçek anlamda üzüyor. Örneğin Taylan Antalyalı. 2020-2021 sezonunda yokluktan yıldızı parlayan Taylan’a, 2021-2022 sezonunda biraz daha farklı görevler yüklenmesiyle sahte bir 6 numara pozisyonu da verildi. Galatasaray taraftarı daha yakından bilir gerçi, Taylan’ın herhangi bir maçını açın ve izleyin. Özellikle marke pozisyonlarına dikkat edin. Çevre kontrolünün bu kadar kötü olduğu bir futbolcu uzun zamandır izlememiştim şahsen. Pres anında dağılmak, una dönmek, bir 6 numaraya, özellikle de Galatasaray gibi bir kulübe yükselmiş bir oyuncu için kabul edilemeyecek bir hata. Bakın bu bahsi daha fazla uzatmadan bir örneği buraya, takdiri de size bırakıyorum:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds