Voleybolda Smaçör Nedir? Smaçör Çaprazı Ne Demek? Görevleri Nelerdir?

Voleybolda oyuncuların özellikle de görevleri açısından bir adım öne çıktıklarını söylemek gerekmekte. Oyuncuların görevlerinin farklı olmasından dolayı, her oyuncunun kendi görevini tam anlamı ile yapması oyun açısından büyük önem taşımakta. Özellikle de oyuncular içerisinde yer alan smaçör, farklı açılardan diğer takım arkadaşlarına yardım eder. Ondan önce voleybolda smaçör nedir gelin birlikte bakalım.

Voleybolda Smaçör Nedir?

Aslında smaçörün oluşma tarihini 1913 yılına taşımak mümkün. Aslında smaçörün görevi isminde açık bir şekilde belirtilmiştir. Smaçörlerin net bir şekilde takım içerisinden seçilebilmesi için, o oyuncunun pas yeteneğinin de gelişmiş olması gerekmektedir. Ayrıca savunma ve hücum konusunda da iyi olması, oyuncunun iyi bir smaçör olmasını sağlayacaktır. Voleybol içerisinde en önemli konulardan birisi de hücuma gereken önemin verilmesidir. Bundan dolayı da oyuncuların içerisinde yer alan smaçörlere büyük sorumluluk düşmektedir. Voleybolda smaçör nedir konusu içerisinde yer alan özelliklerden birisi de smaçörün hücum haricinde sıçrama ayrıcalıklarına da dikkat etmeleri gerektiğidir. Bu özellik sayesinde kolay bir şekilde sayı almak mümkündür.

İlginizi Çekebilir:  3. Ön Eleme Turu Nedir? Üçüncü Ön Elemeden Sonra Ne Var?

Smaçör Çaprazı Nedir?

Smaçör çaprazı ne demek sorusu ise merak edilen diğer bir konu olarak karşımıza çıkar. Aslında smaçörün çapraz kısmında yer alan bu oyuncu smaçör çaprazı olarak bilinir. Pasörde olduğu gibi görev paylaşımı yer alabilmektedir. Birisinin servis bölümüne geçmesi durumunda, diğerine smaçör çaprazı adı verilebilecektir.

İlginizi Çekebilir:  Futbolda Orta Açmak (Yapmak) Nedir? Nasıl Orta Açılır?

Smaçör görevleri nelerdir konusunda da, smaçörün 4 numarada yer alan bir oyuncu olarak karşımıza çıktığı görülür. Bu oyuncunun hücum yapması takım adına büyük önem taşır. Yapmış olduğu hücumlar sayesinde diğer takımı zor durumda bırakabilecek ve hızlı bir şekilde takımının sayı almasına olanak tanıyabilecektir. Son olarak smaçörün sadece 4 numarada değil; smaçörün pas kullanması dolayısıyla 6 numarada da yer alabileceğini belirtmek gerekir. Smaçörün pas kullanması ile birlikte 6 numarada yer alması, diğer smaçörün ise 4 numarada bulunduğunu söylemek doğru olacaktır. Servis kullanmalarından dolayı, sadece hücum özelliğinde değil; aynı zamanda iyi bir servis atıcısı da olmaları smaçörlerin en önemli ayrıcalıklarından birisi olarak görülür.

İlginizi Çekebilir:  Futbolda Altıpas Nedir? Neresidir? Altıpasta Kaleci Dokunulmazlığı Var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara