Spor

Futbolda Geriden Oyun Kurma Nedir? Taktikleri? Kuralları?

Futbolda geriden oyun kurma nedir, futbolda oyun nasıl geriden kurulur? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca futbolda geriden oyun kurmanın ne demek olduğundan söz edeceğiz.

Futbolda Geriden Oyun Kurma Nedir?

Geriden oyun kurma, futbolda bir oyun felsefesidir. Topu defanstan hatta kaleciden çıkararak kademe kademe hücum bölgesini taşımayı amaçlar ve pas oyununa dayanır. Tek pasla icra edilen geriden oyun kurma oyunları olmakla birlikte geriden oyun kurma sistemi, pasa dayalıdır ve teknik oyuncularla oynanır. Teker teker bu sistemde mevkilerin görevlerine bakalım.

Kaleciler

Geriden oyun kurulurken genelde bir şablon olur. Bu şablona göre pas istasyonları belirlenir. Kalecilerle başlanan bir geriden kurmalı oyunda genelde aut atışlarında kalecilerin yanında stoperler ya da orta saha oyuncuları olur. Kaleciler ya bu oyunculara pas vererek oyunu başlatır ya da beklere de pas atarak oyunu başlatır.

Stoperler

Modern futbolda oyun kurucu rolü, 6 numaralar ve stoperler arasında paylaşılmaktadır. Stoperler sadece tackling yetenekleri gelişmiş defans oyuncuları değil oyunu başlatan, ayağı iyi oyunculardan oluşuyor. Stoperler aldıkları topları, geriden oyun kurma sisteminde, 6 numaralara ya da kanatlara aktarır. Son zamanlardaki en nadide örneği ne kadar sakatlıktan sonra prime dönemine ulaşamasa da: Virgil van Dijk.

Futbolda Geriden Oyun Kurma

Orta Sahalar

Burada 6 numaraların müthiş önemi vardır. Modern futboldaki rolleri tartışılmaz. Defans ve hücum hattını bir blok olarak düşündüğümüzde 6 numaralar tam bir geçiş oyuncularıdır. Pas yetenekleri gelişmiş (örn: Kante) gibi oyuncularla oyun kusursuza yakın kurulabilir. Öte yandan kanatlar da topu ayakta tutma ve içeri penetre etme yetenekleri ile topun tehlikeli bölgelere taşınmasına yardımcı olur.

Forvetler

Geriden oyun kurma sisteminde, forvetlerin asist yönleri çok daha kuvvetlidir. Klasik yırtıcı santrforlardan farklı olarak pasa daha çok odaklanırlar. Bu aynı zamanda orta sahaların da bir hücumcu gibi pozisyona girmelerine neden olur.

Geriden oyun kurma sisteminde en gerekli olan noktalar değişmez karakterdeki bazı futbolculardır ve futbolculardaki en temel özellik pas yeteneklerinin gelişmiş olmasıdır. Teknik yeteneği düşük oyuncularla bu oyunun uygulanma şansı yoktur. Son dönemlerde 2021 Galatasaray’ında da bu ‘takıntı’ baş göstermiş durumda. Taylan Antalyalı ve Fernando Muslera ile Galatasaray, ısrarla bu oyunu oynamaya çalışıyor. Baskı altında dağılan, kalburdaki una dönen Taylan Antalyalı, topu bir türlü uzaklaştıramayan Muslera ile Galatasaray, hem Avrupa’da hem Lig’de sayısız puan kaybı yaşadı. Ancak hakkını teslim etmek gerekir ki Lokomotif Moskova deplasmanında atılan gol bunun kusursuz bir örneğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.