Futbolda Çift Yumruk Ne Demek?

Futbolda çift yumruk nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca futbolda çift yumruğun ne demek olduğundan söz edeceğiz.

Futbolda Çift Yumruk Ne Demek?

Futbolda kalecilerin üzerlerine gelen şutları çift yumrukla uzaklaştırması anlamına gelmektedir. Kaleciler genelde üzerlerine gelen ve kontrol etmeleri güç olan topları çift yumrukla uzaklaştırırlar. Bu, kalecilerin zorunlu olarak yaptıkları bir uzaklaştırma yöntemidir. İki kolun da öne uzatılarak yapıldığı bu harekette kaleciler, topu tehlike bölgesinden olabildiğince uzaklaştırmaya çalışırlar. Yine aynı şekilde bazı kaleciler, tek yumrukla da topu uzaklaştırabilirler ancak çift yumrukla uzaklaştırmak görece daha güvenlidir.

Topu yumruklamak ya da yumrukla uzaklaştırmak olarak da maç esnasında spikerlerden duyulabilen bu söz, kısaca kalecilerin topu uzaklaştırma biçimini ifade etmektedir. Zaman zaman çift yumrukla uzaklaştırılan toplar, ceza sahası içine ya da tehlikeli olabilecek bir noktaya düşebilir. Bu da rakip takım için ciddi pozisyonlar doğurabilir. Bu nedenle kalecilerin çift yumrukla topu uzaklaştırırken son derece dikkatli olması gerekmektedir.

Görselin kaynağı: Daily News Hungary

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.