Spor

Futbolda Kadro Genişliği Ne Demek?

Futbolda kadro genişliği nedir, ne demek, önemi nedir? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca futbolda kadro genişliğinden ne demek olduğundan söz edeceğiz.

Futbolda Kadro Genişliği Ne Demek?

Kadro genişliği, futbolda bir takımın sahip olduğu kadronun oyuncu bazında ne kadar alternatifli ve rekabetçi bir durumda olduğunu niteleyen bir kavramdır. Buna göre bir kadroda defans, orta saha ve forvet bölgesinde ne kadar birbirini tamamlayan ve eksikliği büyük sorun yaratmayan oyuncular bulunursa takımın kadro genişliği denli fazla olur. Örneğin orta saha bölgesinde, ofansif orta saha mevkisinde oynayan bir oyuncunun kart cezalısı olması halinde yerine oynayacak bir ofansif orta saha oyuncusu daha varsa veya o oyuncunun yerini doldurabilecek bir oyuncu takımda mevcutsa söz konusu takımın kadrosu geniştir.

Ancak defans hattındaki bir oyuncu ya da tandemdeki bir futbolcunun sakatlanması sonucu boşluğunu bir türlü dolduramayan ya da bundan dolayı istikrarsızlık yakalayan takımlar, kadro itibariyle genişliği sağlayamamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.