Spor

Futbolda Dripling Nedir? Nasıl Yapılır? Nasıl Geliştirilir?

Futbolda dripling nedir, ne demek, nasıl yapılır, nasıl geliştirilir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli futbol başlıklarından ve güncel futbol konularından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca futbolda dripling nedir konusundan söz edeceğiz. 

Futbolda Dripling Nedir? 

Dripling, bir futbolcunun topu alıp sürme veya ileri götürme tekniğine denir. Yani futbolcunun topu ayağında tutarak ileri sürmesi ve bunu yaparken hızlı olması Dripling olarak tanımlanır. Özellikle büyük takımlarda her futbolcunun dripling yeteneklerinin üst düzey olduklarını görürüz. Tabi bir defans oyuncusu ile orta saha ya da forvet oyuncusunun dripling yetenekleri birbirinden farklıdır. 

Dripling, topla beraber hızlı olmayı gerektirdiği için teknik bakımından kapasiteli oyuncuların hepsinin dripling özelliklerinin gelişmiş olduğunu görürüz. 

Dripling Nasıl Yapılır? 

Bunu yapmak için herhangi bir özel çalışma vardır ya da kesinlikle yoktur denilemez. Nitekim bu özellik şut, korner, kafa vuruşu, serbest vuruş, degaj gibi geliştirilebilir yeteneklerden farklıdır. 

Öncelikle oyuncunun topa hakim olması gerekir. Rakip futbolcunun topa hamle yapacak kadar yakın olmaması burada önemlidir. Nitekim rakip defans oyuncusu yatarak müdahale edebilir ya da topu ayağınızdan açtığınız zaman defans oyuncuları topu uzaklaştırabilir. 

Topa bakmak kadar rakip oyuncuların pozisyonları da çok önemli. Nitekim topu süreceğiniz alan kendinize boşluk bırakacak bir alana doğru olmalıdır. Dar alanda dripling halinde olmak topu kaptırmanıza neden olur. 

Çalım atma becerisi de dripling konusunda çok önemlidir. Topu kaptırmadan ileri doğru taşımak ve tehlike yaratmak içim esnek olunması ve çalım becerisinin üstün olması gerekir. Vücut çalımı, bacak arası çalım, sağından atıp solundan geçme, ters ayakta yakalama gibi çok farklı ve o anki pozisyonun durumuna bağlı olarak çalım tarzları denenebilir. Burada önemli olan futbolcunun anlık karar vermesidir. Bir anlık kararsızlık topu kaptırmanıza neden olabilir. 

Bugün futbolda dripling yetenekleri çok üst düzey olan futbolcular var ve bunlar gerçek anlamda saymakla bitmez. Örneğin Maradona’nın neredeyse çoğu golü öncesinde dripling yeteneğini konuşturduğunu görürüz. Ya da Messi’nin golleri öncesinde driplingini görmemiz mümkündür. Veya Manchester City takımında forma giyen Kevin de Bruyne’ün dripling yeteneği fazla iyidir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds