Spor

Kreatin Kellik Yapar mı?

Özellikle vücut geliştirme dalıyla ilgilenen sporcuların saç dökülmesi, kellik ile ilgili dertleri birçok gıda ve anabolik steroid tarafından oluyor. Bunların en büyük sebebi ise testesteron hormonunda kimyasal müdahale ile ya da doğal artış vasıtasıyla saç dökülmesi gibi sonuçlar görülmesidir. Bu makalemizde ise kreatin ve kellik arasında bir ilişki olup olmadığından hızlı bir şekilde bahsetmeye çalışacağız.

Öncelikle kellik ve saç dökülmesi arasında bir fark olduğunu hepimiz biliyoruz. Kreatin kullanımına bağlı olarak ve yalnızca kullanım süresince hafif bir saç dökülmesi yaşandığını birçok sporcu bildirmiştir. Fakat kreatin kellik yapmaz. Bu konu hakkında bilimsel hiçbir çalışma veya kanıt bulunmamaktadır. Ayrıca saç dökülmesi ağır spor aktivitelerinde eksilen vitamin ve besinlerin yerine doğru bir şekilde konulmaması sebebiyle de gerçekleşebilmektedir. Bu sebepten dolayı beslenme düzeniniz kellik önlenmesi için son derece önem arz etmektedir.

Sonuç olarak, kreatin kullandığınızda kel kalacağınız tamamen uydurma bir görüş olarak kalmaktadır. Zaten aşırı saç dökülmesi kellik derecesinde yaşanıyor ise derhal doktora başvurmanız önerilir. Bu aynı zamanda çok ciddi bir alerjinin habercisi de olabilir ve vücudunuzda başka zararlar verebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.