Futbolda Kadro Dışı Kalmak Ne Demek? Futbolcular Neden Kadro Dışı Bırakılır?

Futbolda kadro dışı kalmak nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda çeşitli futbol terimlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “futbolda kadro dışı kalmak” teriminden söz edeceğiz. 

Futbolda Kadro Dışı Kalmak Nedir? Ne Demek? 

Kulübün herhangi bir nedenden dolayı oyuncusunu kadro dışı bırakmasıdır. Oyuncuya verilen bu ceza, çeşitli sebeplerle değişebilir. Kadro dışı kalan oyuncular, daha sonra tekrar kadroya dahil edilebilir. Kulübün oyuncuyu kadro dışı bırakması, beraberinde oyuncuya yönelik birtakım cezaların verilmesi ile de sonuçlanır. 

Oyuncu Neden Kadro Dışı Kalır? 

Bir kulüp, oyuncuyu çeşitli nedenlerden dolayı kadro dışı bırakabilir. Örneğin oyuncunun disiplinsiz olması ve antremanlara geç gelmesi, verilen görev ve sorumluluları yerine getirmemesi, oyuncunun kadro dışı kalmasına neden olabilir. Öte yandan saha dışında yaşanan olaylar nedeniyle de oyuncu kadro dışı kalabilir. Bu yukarıda da belirttiğimiz gibi çeşitlilik gösterebilir. 

İlginizi Çekebilir:  Futbolda Çakılı Stoper Nedir? Kime Denir? Görevleri Nelerdir?

Zorunlu Kadro Dışı Bırakılan Oyuncular 

Kadroda yer açmak ve Türkiye Ligini düşündüğümüzde yabancı kontenjanı için boşluk bulmak adına bazı oyuncular kadro dışı bırakılabilir. Örneğin bu yaz transfer döneminde kadrosuna pek çok yabancı isim takviye eden Galatasaray, kadrosundaki yabancı oyuncuların fazlalığı nedeniyle bir oyuncusunu kadro dışı bırakması gerekiyordu. Fatih Terim, yabancı kuralı nedeniyle tercihini Norveçli oyuncu Martin Linnes’ten yana kullandı ve oyuncu Galatasaray’ın TFF’ye gönderdiği listede yer almadı. Bu, diğer kadro dışı bırakma örneklerinden farklı olarak zorunlu bir kadro dışı bırakmadır. 

İlginizi Çekebilir:  Futbolda ST Nedir? Hangi Mevkide Oynar?

Süresiz Kadro Dışı Bırakma Nedir? 

Kulübün oyuncusunu kararını değiştirene kadar süresiz olarak kadro dışı bırakmasıdır. Bu karar ciddi disiplin suçu işleyen oyuncular için uygulanır. Saha içinde ve saha dışında uygunsuz davranışlar sergileyen oyuncular için bu ceza verilir. 

Kadro Dışı Bırakılan Oyuncu Antremanlara Çıkar mı? 

İlginizi Çekebilir:  Basketbolda Pas Arası Nedir?

Kulüpler, kadro dışı bıraktıkları oyuncuları genelde PAF takımına gönderirler. Geçtiğimiz sezon Fenerbahçe forması diyen Aatıf ile Volkan Demirel, kadro dışı bırakılmış ve A takım kadrosuna alınmamıştı. Ancak A takım kadrosuna alınmayan oyuncular antrenmanlara çıkar ve maçlarına PAF takımında devam ederler. 

Kulüpler zaman zaman bu cezayı oyuncuyu yıldırmak ve başka takım bulmaya zorlamak için de yapabilirler. Örneğin Fenerbahçe forması giyen Mehmet Ekici, bu yaz transfer döneminde takımdan gönderilmesi düşünülmüş ancak gönderilemeyince ve sakatlık durumu göz önüne alındığında oyuncu kadro dışı bırakılmıştır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cuce