Gündem

Trendyol Gebze Çalışanlarının İnsanlık Dışı Çalışma Koşulları

Türkiye’nin en büyük Online alışveriş platformlarından biri olan Trendyol’un bünyesinde çalıştırdığı işçileri ağır koşullar altında çalıştırdığı ortaya çıktı. İşçileri tuvalete bile gitmeye korkar hale getiren Trendyol, işçilerin çalışma alanlarına yiyecek içecek getirmelerini de yasakladı. 

Trendyol’un Gebze’deki deposunda çalışan işçiler, maruz kaldıkları kötü çalışma koşullarını sosyal medyadan duyurdu. Şirketin çalışanlarına tuvalet ihtiyaçları için dakika tutarak izin verdiği, uzun süre kalan işçilere de tutanak tuttuğu öğrenildi. Ayrıca üşüdüklerini söyleyen işçilere şirket yetkilileri, “çalışırsanız ısınırsınız” diyerek kötü muameleyi mobing seviyesine çıkardı. 

Gebze deposunda çalışan işçiler, kötü çalışma koşulları nedeniyle bel ve boyun bölgelerinden rahatsızlık yaşadıklarını dile getirirken, rapor almaları halinde ise başka kötü koşullar altındaki departmanlara gönderiliyor. Şirket, kusuru kendisinde görmeyip çalışanların kabahatli olduğunu düşünüp işçileri herhangi bir hak talep etmeden işten çıkarıyor. 

Çalışanlara en ufak hatalarında tutanak tutmakla tehdit eden Trendyol, üstelik işçilerine sunduğu yemek hizmetini de baştan savma yapıyor. Çalışanlar hem yemeklerden hem de 16-24 vardiyasında çalışan sayısının azlığından şikayetçiler. İşçiler zaman zaman yiyecek bulmakta güçlük çektiklerini ifade ederken şirket yetkililerinin çalıştıkları alana yiyecek içecek getirmelerinin de yasaklandığını belirttiler. 

Öte yandan işçiler tuvalete giderken Trendyol yetkilileri, çalışanları kameradan izliyor ve çalışanların kaç dakika içerde kaldıklarını hesaplayarak tuvalete fazla kalan işçilere tutanak tutuyor. İşçiler, Trendyol Gebze deposunun bir iş yerinden çok cezaevine benzediğini belirtirken bu duruma karşı mücadele etmek için bir araya geleceklerini ifade ettiler. 

Sosyal Medyada Gündem Oldu 

Trendyol’un Gebze deposunda yaşanan bu insanlık dışı çalışma koşulları sosyal medyada da gündem oldu. Özellikle Twitter’da pek çok kullanıcı söz konusu olayla ilgili çalışanlara desteklerini iletirken vatandaşları Trendyol’u da boykot etmeye davet ettiler. Öte yandan söz konusu olay Ekşi Sözlük yazarlarının da gündemine taşındı. Yazarlar konuyla ilgili olarak Trendyol’u suçlarken şirketin çalışanlara yönelik tutumunun yanlış ve zorba olduğunu dile getirdiler. 

İşçilerin bu haksızlığa karşı bir araya geleceği belirtilirken Trendyol’un konuyla ilgili herhangi bir açıklaması olmadı. Gelişmeleri buradan sizlerle paylaşacağız. Takipte kalın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds