Spor

Basketbolda Hücum Faul Nedir? Nasıl Yapılır?

Basketbolda Basketbolda hücum faul nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda çeşitli basketbol terimlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”basketbolda hücum faul” kavramından söz edeceğiz.

Basketbolda Hücum Faul Nedir?

  • Hücum eden takım oyuncusunun rakip takıma yaptığı faul sonrasında hücumun bittiğini gösteren fauldür. Bu faul sonrasında hücum eden takım değil karşılayan takım oyuna başlar.

Hücum faulde takımın faul hakkı dolsa dahi, top hücum eden takımın kontrolünde olduğu için serbest atış cezası verilmez. Oyun, bu karar sonrasında kenardan başlar.

Basket Faul Almak

Basketboldaki alınması en çok çaba gerektiren faul türlerinden biridir. Nitekim hücum eden takım oyuncusunu rahatsız edip, sonunda faul yapmasına sebep olmak ciddi bir çaba gerektiriyor.

Alt yapıda bu konuda özellikle uzun forvetlere karşı ciddi eğitimler verilir. Bu kapsamda savunma yapan takım oyuncuları hücum eden oyunculara fiziki temasta ileriye giderek onları rahatsız etmeye başlar ve özellikle perdeleme yaparken ellerini rakibin bel kısmında tutarak hataya zorlar.

Hücum faul alan takım oyuncularının bir yandan da hakemi bu konuda ikna etmeleri gerekir. Hücum faul çalan hakemler, gerek ligimizde gerekse turnuvalarda azdır. Faul alabilmek için biraz da oyunculuk yeteneği gerekiyor.

Öte yandan hücum fauller, sportmenlik dışı fauller de olabilir. Ribaund mücadelesinde de takım hücum faul yapabilir.

Basketbolda Hücum Faul ile İlgili Aramalar

Google’da basketbolda hücum faul ile ilgili arama yapan kullanıcılar aynı zamanda şunları da aradı; basketbolda sportmenlik dışı faul ne demektir basketbolda hücum süresi basketbol 5 faul kuralı basketbol blok kuralları basketbol faul kuralları kısa basketbolda takım faulü nedir basketbol teknik faul sportmenlik dışı faul kriterleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.