Spor

Futbolda ‘Maestro’ Ne Demek? Maestro Kime Denir?

Futbolda maestro nedir, kime denir, maestro ne demek? Daha önceki yazılarımızda çeşitli futbol terimlerinden ve futbolla ilgili kavramlardan söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”futbolda maestro” kavramından söz edeceğiz.

Futbolda Maestro Kime Denir?

Takımın beyni olan, yaratıcı ve skora katkısı bulunan ve genellikle 10 numaralı formayı giyen oyuncular ‘maestro’ olarak adlandırılırlar. Bu futbolculara maestro denilmesinin asıl nedeni takımı bir orkestrayı yönetir gibi ustalıkla ve sanatsal bir şekilde yönetmesidir.

Maestronun Görevleri Nelerdir?

  • Takımın gol yollarında üretken olmasını sağlamak
  • Takımın skor yükünü hafifletmek
  • Takımın skora ihtiyacı olduğunda risk ve sorumluluk almak
  • Takımın pas trafiğini sağlamak
  • Oyunuyla takımın rahat hareket etmesini sağlamak
  • Atağı ve hücumu yönlendirmek

Yukarıda maestronun tanımı olarak verilen görevler esasen 10 numaranın görevleri arasında yer alır. Maestrolar da genellikle 10 numaralı formayı giyerler.

Modern Futbolda Maestroların Yeri

Günümüz futbolunda tek bir kişinin takımın atağına, hücum yönüne, pas trafiğine yön vermesi çok tercih edilen bir durum değil. Günümüzde takımlar daha çok her biri kendi bölgesindeki görevini en iyi yapan futbolculardan kurulmuştur. Örneğin Zidane, Real Madrid’in en iyi maestrolarından biriydi ancak modern futbolun da etkisiyle takımın saha içinde bir lidere yani maestroya da ihtiyacı kalmadı. Bu da klasik 10 numaraya dayalı futbol anlayışının da sonu anlamına geliyordu.

Zaten Fransa milli takımından takı arkadaşı olan Thierry Henry’nin Zinedine Zidane hakkında söylediği ”sıkıştığımız zaman topu zidane’a atardık, çünkü o ne yapılacağını bilirdi” sözleri de bir maestronun kim olduğunu, ne yaptığını gayet iyi açıklayan bir söz.

Maestro, takımın beyni olan kişidir ve her ne kadar modern futbolda sayıları giderek azalsa da seyir zevki yüksek olan, her taraftarın statta izlemek isteyeceği türden oyunculardır. Çünkü, oyun görüşleri, oyunu her iki yönüyle de iyi oynayabilmeleri, oyunun sıkıştığı anlarda sorumluluk almaları, sahaya karakterini koymaları ve daha pek çok özellikleri ile maestrolar bir takımda en fazla öne çıkan isimdir.

Saha içi liderlik özellikleri ile bazı teknik direktörlerin vazgeçilmezleri olan maestrolar, bir taktik olarak da teknik direktörler tarafından kullanılır. Örneğin Inter’in muazzam 2011 Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğu’nda önemli bir parça olan Wesley Sneijder’in takımın beyni kimliğine bürünmesi de buna bir örnektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi