Spor

Futbolda Ön Asist Ne Demek? Nasıl Yapılır? Neden Önemli?

Futbolda ön asist nedir, ne demek? Daha önceki yazılarımızda çeşitli futbol terimlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “ön asist” kavramından söz edeceğiz.

Ön Asist Ne Demek?

Futbolda, asistten bir önceki pasa ön asist denir. Pasın golle sonuçlanmasına asist adı verilirken asistten önceki pasa ise ön asist adı verilir.

Opta‘nın tanımıyla “Gol şansı yaratmada önemli rol oynayan pas ya da orta”  anlamına gelen ön asistin, İngilizce’deki karşılığı ise ‘second asist’ şeklindedir.

Yukarıda yer alan grafikte ceza yayının gerisinde duran 10 numaralı futbolcu önce 6 numaralı futbolcuyu topla buluşturuyor daha sonra da 6 numaralı futbolcunun asistinde 21 numaralı futbolcu golü yapıyor. Burada 10 numaralı futbolcunun yaptığı ön asist; 6 numaralı futbolcunun yaptığı ise asist oluyor.

Yukarıda yer alan istatistikte ise Avrupa’nın beş büyük liglerinde yer alan asist-ön asist karşılaştırmasına yer verilmiş. Buna göre Serie A’da atılan 455 golün 54’ünde ön asist gerçekleşirken Süper Lig’de atılan 381 golün sadece 18’inde ön asist gerçekleşmiş. Bu da %4.7 gibi bir orana tekabül ediyor.

Öte yandan 2014-2015 sezonunda Trabzonspor forması giyen Özer Hurmacı, bu sezonda 3 ön asist yapmış ve bu alanda ligin en çok ön asist yapan futbolcusu olmuştu. Ayrıca Manchester City’nin orta saha oyuncusu Yaya Toure ise aynı sezonda 5 ön asist yaparak bu alanda Avrupa’nın zirvesinde yer almıştır.

Avrupa futbolunda ve modern futbolda önemli bir parametre olan ön asist, her ne kadar gol ya da asist kadar istatistiklerle ölçülmese de oldukça önemli bir veridir. Golün hazırlanışında ön asistlerin rolü büyük. Neden?

  • Atağın ya da hücumun şekillenmesine neden olur.
  • Topu, tehlikeli bölgeye taşır.
  • Hücum opsiyonlarını çoğaltır.

Ön Asisti Hangi Mevkiler Yapar

Ön asist, herhangi bir futbolcu tarafından da yapılabilir ancak defansif orta sahalar ve topu oyuna sokan bek ya da stoperler de ön asist konusunda verimli mevkilerdir.

Defansif orta sahalar topu tehlikeli bölgeden uzaklaştırır ya da defanstan top alarak hücumun yönünü ve şeklini belirler. Ayrıca topu kanatlarla ya da forvetlerle buluşturarak gol yollarında etkili paslar atarlar.

Stoperler ya da bekler ise uzun toplarla atağın şekillenmesine neden olurlar. Örneğin bir kontra-atakta topu alan stoper bir uzun pasla kanat oyuncusunu topla buluşturabilir ve kanat oyuncusunun içeri yaptığı ortaya santrfor kafayı vurup skor üretebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.