Spor

Futbolda Ters Köşeye Yatırmak Nedir?

Futbolda ters köşeye yatırmak nedir, penaltılarda ters köşe nedir? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca futbolda ters köşeye yatırmak kavramından söz edeceğiz.

Futbolda Ters Köşeye Yatırmak Nedir?

Futbolda, penaltılar esnasında oyuncunun kaleciyle topu ayrı köşelere göndermesidir. Eğer top (kaleciye göre) kalenin sağına gitmiş; kaleci de sola yatmışsa bu “ters köşe” anlamına gelir. Örneğin kaleci, penaltıyı kullanan oyuncunun kendi sağına atacağını düşünüp sağına doğru hamle yaparsa ve oyuncu da tam tersi bir biçimde sol tarafına vuruşu yaparsa kaleci, ters köşeye yatmış olur.

Bazen kaleciler, oyuncunun niyetini anlayıp herhangi bir köşeye hamle yapmaz ve penaltıyı kullanan oyuncu, topu kalenin ortasına nişanlar. Bu, daha çok panenka vuruşlarında sıklıkla görülür. Penaltı kullanan oyuncu, topun dibine girerek kalenin ortasını hedefleyen bir vuruş yapmayı planlarken kaleci bunu önceden sezip hiçbir köşeye hamle yapmazsa, kaleci çok rahat bir şekilde penaltıyı kurtarmış olur. Daha da kötüsü komik bir durum ortaya çıkar. Penaltıyı kullanan oyuncuları ister sağ ister sol olsun genelde yan iç filelere topu hedeflemeye çalışır ki bu noktalar, kaleciler için kör noktalardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.