Spor

Futbolda Rating Ne Demek? Reyting Nedir?

Futbolda “rating” nedir, futbolda Reyting ne demek? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca futbolda rating kavramından söz edeceğiz.

Futbolda Rating Ne Demek?

Futbolda bir oyuncunun maç esnasında hangi ortalama ile oynadığı rating ile ölçülür. Rating değerleri 1-10 arası olabildiği gibi 10-100 arası da olabilir. Buna göre bir oyuncunun rating değerleri ne kadar yüksek olursa o denli iyidir. Örneğin 9 rating ile oynayan bir oyuncu, maçı genel itibari ile iyi oynamış demektir. Genelde 7’nin altı skor alan oyuncular kötü ya da vasat oynamış demektir. 5’in altında olan oyuncular ise genelde kötü bir oyun performansı sergilemiş demektir.

Rating skoru, takımın maçı kaybetmesi ya da kazanması ile doğrudan alakalı olabildiği gibi takımdaki oyuncunun bireysel performansı ile de yakından ilgilidir. Örneğin takım maçı kaybetmiş ancak oyuncu yüksek bir performans sergilemişse skoru 8-9 hatta 10 dahi olabilir. Ancak maçı kazanmak, rating’in artması noktasında önemli bir göstergedir. Maça sonradan giren oyuncuların rating’leri ise skora katkıları ya da oyunun seyrini değiştirmeleri yönünde artar ya da azalır. Rating ölçümlerinde gol ve asistler doğrudan, isabetli pas, isabetli orta, top kapma, çalım, kritik müdahale gibi etkenler ise ikincil olarak önemdedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.