Spor

Kural Hatası Nedir? Kural Hatası Nedeniyle Maç İptal Olur mu? Maç Tekrarı Nasıl Olur?

Kural hatası nedeniyle maçın iptal edilme ihtimali var mı? Kural hatası nedeniyle maç tekrarlanır mı? Daha önceki yazılarımızda çeşitli futbol terimlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”kural hatası nedeniyle maçın iptal edilip edilmeyeceği”nden söz edeceğiz.

Kural Hatası Nedeniyle Maç İptal Olur mu?

Maçın sonucunu doğrudan etkileyen bir kural hatası, kulübün Türkiye Futbol Federasyonu’na yapacağı itiraz sonrasında iptal edilebilir ve maç tekrarlanabilir. Ancak kural hatasının kesin ve net bir şekilde Uluslararası Futbol Kuralları’na uygun olması gerekmektedir. TFF’nin Futbol Müsabaka Talimatı’nın 26. maddesinde konuyla ilgili olarak şu madde yer almaktadır.

”Müsabaka sonucunu etkileme eylemi, müsabakanın sonucunun tescilinden sonra anlaşılsa dahi tescil iptal edilir. Tescilin iptali, kulüplere herhangi bir tazminat ve sair talep hakkı vermez.”

Kural hatası, maçın sonucunu doğrudan etkilediği takdirde ve söz konusu bu kural hatası maçın sonunda dahi anlaşılsa maç iptal edilebilir ve tekrarlanabilir.

16 Eylül 2019 tarihinde oynanan ve 1-3 Alanyaspor üstünlüğü ile sona eren Alanyaspor-Fenerbahçe maçının 46. dakikasında Cisse tarafından atılan golün kural hatası olup olmadığı sosyal medyada en çok tartışılanlar arasında girdi. IFAB’ın sitesinde duyurduğu kurallara göre Alanyaspor’un ikinci golünde bir kural hatası yok. Ancak Türkiye Futbol Federasyonu, konuyla ilgili olarak kural hatası yapıldığına dair hüküm verirse iki takım yeniden maç yaparlar.

İtiraz Nasıl Gerçekleşir?

Türkiye Futbol Federasyonu’nun sitesinden duyurduğu Futbol Müsabakaları Talimatı’nın ”Kadrolara, Oyunculara ve Lisanslara Yönelik İtirazlar” başlıklı 29. maddesinde itiraz süreciyle ilgili olarak şu madde yer almaktadır.

”Profesyonel müsabakalara ilişkin itirazlar, birinci derecede TFF Yönetim Kurulu tarafından karara bağlanır. TFF Yönetim Kurulu kararına, kararın kulüplere tebliğ edildiği tarihten itibaren 7 gün içinde itiraz harcının yatırıldığına dair makbuz ile birlikte Tahkim Kurulu nezdinde itiraz edilebilir.”

Kural Hatası Nedir?

Bir maç esnasında hakemin Uluslararası Futbol Kurallarına aykırı olarak bir kararı es geçmesi veya görmezden gelmesi ”kural hatası” olarak isimlendirilir. Hakem hatasından farklı olarak burada inisiyatif almak gibi bir durum söz konusu değildir. Kural hatası, ispatlandığı takdirde, maç tekrarlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.