Spor

Futbolda Yakın Direk (Ön Direk) Nedir? Yakın Direğe Orta Nedir?

Yakın direk nedir, yakın direğe orta ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca yakın direk nedir, yakın direğe orta ne demek sorusundan söz edeceğiz.

Futbolda Yakın Direk Nedir?

Maç esnasında korner kullanan bir oyuncunun topu kendisine yakın olan kale direğinin olduğu yere doğru atması, kesmesi anlamına gelir. Yakın direk, oyuncuya en yakın kale direği olduğu için bu ismi alır. Korner kullanan oyuncuya uzak olan kale direğine ise ”uzak direk” denir.

Futbolda Yakın Direğe Orta Nedir?

Maç esnasında korner kullanan oyuncular, kendilerine verilen taktiklerden dolayı ortayı yakın direğe doğru açarlar. Burada savunma zafiyeti görüldüğü için veya yakın direkten bir oyuncu topu kafasıyla ceza sahasının içine aktaracağından yakın direğe ortalar yapılır. Ancak yakın direğe yapılan ortalar da kaleci, kapattığı köşeye denk geleceği için ya da kapatacağı köşeye daha hızlı hareket edeceği için vuruş açısı da oldukça dar olacaktır. Yani bu açılardan yapılacak şutların kaleyi bulma veya gol olma yüzdesi düşük kalacaktır.

Bu ihtimaller değerlendirildiğinde yakın direkten gol atma teşebbüslerinden ziyade yakın direkteki bir oyuncunun topa bir hamle daha yaparak ceza sahasının içine bıraktığı organizasyonları daha sık görürüz. Ancak pozisyonların golle sonuçlanmasında büyük sahibi olanlar ise yetenekli ve organizasyonu kusursuz yapacak zeki oyunculardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.