Futbolda Seri Başı Takım Nedir? Ne Demek? Hangi Takımlar Seri Başıdır?

Seri başı takım nedir? Özellikle eleme usulü oynanan turnuvalarda ya da lig usulü düzenlenen organizasyonlarda güçlü takımların içinde bulunduğu kümelere, takımlara seri başı takım denir. 

Futbolda seri başı takımlar, genellikle kendi liglerinde şampiyonluk yaşayan takımlardan oluşur. Seri başı takımların, güçlü olacağı varsayılarak bu takımların kendi aralarında maç yapmaları engellenir ve daha rekabetçi bir turnuva oynanması amaçlanır. 

Seri başı takım sistemi, güçlü olanı koruduğu için eleştirilen bir sistemdir. Zira bu uygulama sayesinde özellikle grup aşamalarında güçlü takımların işi kolaylaşmış olur. Çünkü 3. ve 4. torbadan gelecek olan takımlar genellikle kolay takımlardır. Güçlü takımlar böylece gruplardan kolay bir şekilde çıkar ve son 32, son 16, çeyrek ve hatta yarı finallere kadar vasat takımlarla karşılaşırlar. 

İlginizi Çekebilir:  "Muslera'nın sıcaklığını hissediyorum"

Seri Başı Takımlar Hangileridir? 

Seri başı takımlar her sene değişir. Bu torbalara göre değişiklik gösteriyor. Örneğin bu sene 1. torbadan katılacak olan takımlar ile geçen sezon 1. torbadan katılacak olan takımlar birbirinden farklıdır. 

İngiltere ligi, İspanya ligi, İtalya ligi ve Almanya liginden pek çok takım doğrudan birinci torbada yer alır ve turnuvaya seri başı takım olarak katılır. 

  • Real Madrid
  • Barselona
  • Bayern Münih
  • PSG gibi takımlar her sene birinci torbadan turnuvaya dahil olurlar. Görece zayıf;
  • Atletico Madrid
  • Dortmund
  • Roma
  • Tottenham gibi takımlar ise ikinci torbadan katılırlar. 
İlginizi Çekebilir:  Avrupa Kulüpleri Arasında En Çok Şampiyon Olan Takımlar

Üçüncü ve dördüncü torbadan katılacak olan takımların işleri oldukça zor. Özellikle Şampiyonlar Liginde gruptan çıkmak için ilk ikide yer almak gerekiyor. 3. olan UEFA’ya giderken 4. olan ise doğrudan eleniyor. 

Bazen bu sistemin tutmadığı da oluyor. Mesela geçtiğimiz sezon Benfica birinci torbadan katılmasına rağmen grup sonuncusu olmuştu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi