Voleybolda Dublaj Ne Demek? Nasıl Yapılır?

Voleybolda dublaj ne demek? Voleybolda dublaj nasıl yapılır ve çeşitleri nelerdir? Daha önceki yazılarımızda voleybolla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca Dublajın ne demek olduğundan söz edeceğiz.

Voleybolda Dublaj Ne Demek

Voleybolda dublaj dig olarak da bilinmektedir. Bu durum genellikle oyuncunun takım arkadaşının yaptığı smacın karşı tarafın bloğuna çarpıp geri döndüğünde yaptığı hareket anlamına gelmektedir. Oyuncu kendi sahalarına dönen topu kurtarmaya çalışır.

İlginizi Çekebilir:  Uzay Takımı Nedir? Hangi Takımlara Denir?

Dublajın 3 çeşidi bulunmaktadır:

  • Arka dublaj:  oyuncunun kendi sahasının gerisinde kalarak toplarım kendisine gelmesini beklemesidir. Bu sayede topların dışarı çıkması engellenir.
  • Dış dublaj:  burada oyuncunun yaptığı sahanın arkasına düşen topları almaktır. Oyuncu topların düşmesini bekler.
  • İç dublaj:  oyuncu hücum esnasında yapılan dublajda,  fileye yakın durarak düşecek topları savunur. Burada oyuncu hem hücum oyuncusunun yanında hem de filenin yakınında pozisyon almaktadır.
İlginizi Çekebilir:  Protein Tozu Neyle İçilir?

 Takımın doğru bir şekilde dublaj yapması sayı kaybetmelerini engelleyecektir. Voleybol maçlarında plase, smaç, servis, blok gibi önemli maç kazandıran hareketler vardır ve bunlar arasında dublaj da oldukça önemlidir. Dublaj esnasında en çok dikkat edilmesi gereken nokta rakip oyuncunun hareketlerine dikkat etmektir. Bu, dublajın sayıya dönmesinde kritik bir noktadır. İleri üçlüde oynayan oyuncular dublaj konusunda öncelikli müdahale yapması gerekli oyunculardır. Dublajda başarılı olan oyuncular, topu takım arkadaşlarına daha rahat kazandırırlar. Bu sayede dublaj, sayıya dönem konusunda önemli bir kavram olur.

İlginizi Çekebilir:  Alan Savunması Nedir? Nasıl Yapılır?

Görsel Kaynak: TRT Haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz