Spor

Futbolda Topsuz Alan Nedir? Topsuz Alanda Faulün Cezası Nedir?

Futbolda topsuz alan nedir, topsuz alanda penaltının cezası nedir, topsuz alana neye denir? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”futbolda topsuz alan” kavramından söz edeceğiz.

Futbolda Topsuz Alan Nedir?

Topun oyunda olduğu ancak pozisyon itibariyle toptan uzak bölgelerdeki alanlara denir. Topsuz alanlar, oyuncuların topa herhangi bir müdahalede bulunamayacakları alanlardır ve bu alanlar, topun bulunmadığı alanlar olduğu için ”topsuz alan” olarak değerlendirilir. Bu alanlarda yapılan faulün cezası çoğu zaman kırmızı kart veya sarı karttır.

Örneğin pozisyonla alakası bulunmayan bir bölgede hücum oyuncusu, defans oyuncusuna çelme veya tekme atarsa bu tartışmasız kırmızı karttır. Nitekim müdahalenin topa olma ihtimali yoktur. Bu nedenle hakem, bilinçli yapılan bu hareketlere ”kırmızı kart” gösterir.

İki takım oyuncuları arasında topsuz alanda çıkan tartışmalar, oyunun akışına ve sportmenliğe aykırı olduğundan cezası da diğer hareketlere göre ağırdır.

Defans, orta saha ve üçüncü bölge olarak adlandırılan forvet bölgesi de ”topsuz alan” olarak adlandırılır. Bu bölgelerde rakiplerin hareketlerine daha da dikkat etmeleri gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.