Futbolda Yan Pas Nedir?

Futbolda yan pas nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ayrıca futbolda yan pasın ne demek olduğundan söz edeceğiz.

Futbolda Yan Pas Nedir?

Maç esnasında oyuncuların ileriye dönük pas opsiyonlarını kullanmaması ya da kullanamaması sonucunda yanlarında veya yakınlarında bulunan takım arkadaşlarıyla paslaşmasına ‘’yan pas’’ denir. Yan paslar, rakip takım için tehlikeli olabilecek pozisyonlar yaratmaktan uzak olduğu için genelde kısır bir oyun anlayışı olan veya rakip yarı sahada boşluk bulmakta zorlanan takımlar tarafından tercih edilir. Seyir zevki düşük bir futbol anlayışı olarak tercih edilen yan pas oyunu, skor anlamında da kısır mücadelelere sahne olmaktadır.

Yan pas futbolunu bir futbol anlayışı olarak kabul etmenin de zor olduğunu belirtmek gerekir. Teknik kapasitesi yüksek oyuncular arasında yapılan paslaşmalar bir anlamda rakibi boğmak, koşturmak olabilir ancak teknik kapasitesi düşük ve vasat oyuncular yan pas tercihlerini bir amaç için değil başka bir tercihi düşünecek mental yetenekleri olmadıkları için bunu yaparlar. Yan pas, sadece yanındakine değil, geriye şeklinde de olabilir. Stoperden bir diğer stopere, bekten stopere, stoperden beklere, beklerden orta sahaya oradan da diğer orta saha oyuncusuna, ondan da geriye stopere, stoper kaleciye, kaleciden beklere yapılan ve hiçbir amacı ve mantığı olmayan paslara yan pas demek mümkündür.

Prime Selçuk İnan’dan arta kalan 5 sezondaki Selçuk İnan ve bütün olarak Aykut Kocaman futbolu yan pasın en nadide örnekleridir. Böylece tanımın örneklerinin de daha akılda kalıcı olabilmesini sağlamış oluyoruz. Özetle yan pas budur, tıpkı yukarıdaki paragraflarda yaptığımız tanımların aynısını aşağıda da yapmak, Google’a şirin görünmek için* ilk birkaç cümle hariç ”faydalı” bir bilgi vermemek….

* konjonktür böyle, yoksa biz de gayet açıklayıcı iki cümle yazarak mevzuyu kestirip atmak isterdik ancak Google hazretlerinin algoritmaları bunu istemiyor, ekmek parası…

ilbet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.