Oturarak Uyumak Abdesti Bozar mı?

Önceki yazımızda Hz. Ebubekir’in Halife Seçilmesi konusundan bahsetmiştik. Abdestin dinimizde çok önemli bir yeri olduğunu biliyoruz. İbadetlerin çoğunu yerine getirmek için abdest almaya ihtiyacımız olduğu gibi, sürekli olarak abdestli gezmenin de çok büyük faydaları vardır. Alimlerin bazıları tuvaletten çıktıktan sonra abdest almaya giderken ölürsem abdestsiz ölmüş olurum korkusu ile çıkar çıkmaz önündeki duvarda teyemmüm yaptıktan sonra abdest almaya gidiyorlardı. H.Ş: ‘Devamlı abdestli durmaya gayret edin, ölüm meleği geldiğinde o kişi abdestli olursa şehit sayılır.’

Kestirmek Abdesti Bozar mı?

Abdestin bu kadar önemli olduğunu yukarıda öğrenmiş olduk. Abdest bu derece önemli olunca abdestin hangi durumlarda bozulduğu bir merak konusu haline geliyor. Otobüste uyumak veya kestirmek ki nerede olduğunuz farketmez hükümler her yerde aynıdır, abdesti bozar mı? sorusuna gelelim. Uyku ancak yaslanırsanız abdesti bozar. Yani oturduğunuz yerde devrilecek kadar dalmaz ve oturur pozisyonda bir tarafa yaslanmadan kalabilirseniz abdestiniz bozulmamış olur. Bunun ölçüsü de dayandığı şeyi çektiğiniz zaman o insanın düşeceği derecede olmasıdır. Acaba dayandım mı? Ne kadar uyudum? gibi şüpheye düştüyseniz yine abdest almanız en güzeli olacaktır. İmkanınız varsa abdestinizi tazelemek dini açıdan hoş bir davranıştır.

Sadece yatağa uzandınız ve uyumuyorsanız da abdestiniz bozulmamış olacaktır. Yani abdestin bozulması için kendinizi kaybedecek derecede uykuya dalmış olmanız gereklidir. Önemli olan ölçü burada abdesti bozacak bir şey olma ihtimalidir.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir