Spor

Şut Pası Nedir? Nasıl Verilir? Kriterleri Nelerdir?

Şut pası nedir, nasıl verilir, hangi paslar şut pası olarak değerlendirilir? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Buy yazımızda ise ayrıca şut pasından söz edeceğiz.

Şut Pası Nedir?

Futbolda bir oyuncunun takım arkadaşının şut çekmesi için verdiği pasların tamamı şut pası olarak değerlendirilir. Pasın ”şut pası” olarak değerlendirilmesi için yönünün değişmemesi gerekir. Öte yandan her asist, bir şut pası olarak değerlendirilir. Şut pasları, asistlerden farklı olarak pasın gole çevrilip çevrilmediğinden ziyade pasın şuta pozisyon hazırlamasıdır. Şutlar, isabetsiz olabilir ancak oyuncunun takım arkadaşına verdiği pas, ”şut pası” olarak değerlendirilecektir.

Bunların yanı sıra şut pasları genelde, hücuma yakın oyuncular tarafından verilir. Pozisyonun hazırlanması, çerçevenin şut menzilinde olması gerektiğinden hücuma daha yakın olan oyuncu, çoğu zaman şut pasına en yakın oyuncu olur. Ayrıca kafa vuruşları da şut olarak değerlendirildiğinden yapılan ortalar da şut pası olarak geçer. Ancak kafa vuruşunun isabetli olup olmadığı önemli değildir.

görsel kaynaklar:

  • lookcharms.com, haber: Manchester City’s Bernardo Silva dreams of moving to Real Madrid, erişim tarihi: 5 Mayıs 2022
  • t24.com.tr, haber: Kevin De Bruyne’nin Covid-19 testi pozitif çıktı, erişim tarihi: 5 Mayıs 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds