Teknoloji

Garanti Başlangıcı

En çok kafa karışıklığı yaşanan konulardan biri de garanti sürecinin başlama tarihidir. Bu konudaki merakım satın aldığım bir ürünün garanti başlangıcı ile ilgili bir problemden değil, internet üzerinden tüketici elektroniği ürünleri satışı yapmaya karar vermemden sonra başladı. İthalatçı firmadan ürünleri almam sonucunda bu konuda net bir bilgi edinmiş oldum. Bir malın garanti süresinin başlangıç tarihi (eğer sıfır bir ürün olduğundan eminsek) fatura kesim tarihi ile başlar. Ben ithalatçıdan 100 adet ürün alınca hepsinin garantisi birden tabiki o tarihte başlamaz. Sizin bakmanız gereken ürünü aldığınız yerin kestiği faturada yazan tarihdir. Bu durum bazı durumlarda değişiklik gösterebilir. Örneğin bazı markalardan buzdolabı aldığınızda, ürünü gelip kurdukları zaman seri numarasını alıp garanti süresini başlatırlar.
Garanti ile ilgili ufak bir bilgi daha vermek gerekirse, ürününüzün tamir süresinde geçirdiği zaman garanti süresine eklenir. Örneğin cihazınız 5 gün boyunca tamir gördüyse bu garanti süresinden sayılmaz.
Son olarak özellikle bazı telefon markalarında gördüğüm değişim durumunda garantinin sıfırdan başlamaması vardır ki bunu çoğu üründe firmalar kullanmaktadır. Genellikle değişim cihazlarında garanti sıfırlanmaz. Örneğin garanti süresinin bitmesine 3 ay kala cihazınız yetkili servis tarafından garanti kapsamında değişti. Yeni cihazınızın da kalan garanti süresi 3 olacaktır.

GARANTİ BELGESİ UYGULAMA ESASLARINA DAİR YÖNETMELİK

Sanayi ve Ticaret Bakanlığından
Resmi Gazete Tarihi: 14/06/2003
Resmi Gazete Sayısı: 25138

Garanti ve Tamir Süresi
Madde 6
– Garanti süresi; malın tüketiciye teslim tarihinden itibaren başlar ve en az iki yıl ve/veya ilişik listedeki ölçü birimi ile tespit edilen değer kadardır.
Garanti süresinin başka bir ölçü birimi ile belirlenmiş olması halinde, malın üzerinde bu ölçü biriminin tespitine yönelik bir düzeneğin bulunması veya yapısının bu değerin tespitine uygun olması gerekir. Aksi halde garanti süresinin 2 yıl olduğu kabul edilir.
Malın arızalanması durumunda, tamirde geçen süre garanti süresine eklenir.
(Değişik fıkra: 24/04/2011 – 27914 S. R.G. Yön./3. md.) Malın tamir süresi, ekli listede ilan edilen azami tamir süresini geçemez. Bu süre mala ilişkin arızanın servis istasyonuna, servis istasyonunun olmaması durumunda, malın satıcısı, bayii, acentesi, temsilciliği, ithalatçısı veya imalatçısı-üreticisinden birine bildirim tarihinden itibaren başlar. Tüketicinin arıza bildirimini; telefon, faks, e-posta, iadeli taahhütlü mektup veya benzeri bir yolla yapması mümkündür. Ancak, uyuşmazlık halinde ispat yükümlülüğü tüketiciye aittir.
(Değişik fıkra: 24/04/2011 – 27914 S. R.G. Yön./3. md.) Malın arızasının 10 iş günü içerisinde giderilememesi halinde, imalatçı-üretici veya ithalatçı; malın tamiri tamamlanıncaya kadar, benzer özelliklere sahip başka bir malı tüketicinin kullanımına tahsis etmek zorundadır.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds