Ukrayna’da Taksiye Binmek

Yurtdışına özellikle ilk defa gidiyorsanız havalimanına iner inmez yaşayacağınız ilk ikilem taksiye mi binsem yoksa toplu taşıma ile mi şehir merkezine gitsem olacaktır. Maceracı tarafınız ağır basıp toplu taşımaya binerek hemen halkın içine karışmak isteseniz de gece geç saatte orada iseniz taksiye binmek zorunda kalabilirsiniz.
Bu yazıda özellikle Ukrayna’da taksi sisteminden bahsetmeye çalışacağım. Burada yaşayan insanlar genellikle telefonlarında bulunan taksiyi arar gidecekleri yer için pazarlık ederler. Yoldan çevirmek yerine bu daha çok tercih edilen bir yoldur. Bundan dolayı orada edindiğiniz arkadaşlarınızdan bir özellikle gittiğiniz yerin dilini bilmiyorsanız İngilizce bilen bir taksi numarası rica etmeniz çok işinize yarayacaktır. Çat pat anlaşırım diye düşünmeyin Ukrayna’da ingilizce bilen insan oranı çok çok az seviyelerde.
Bizim Türkiye’deki taksici mantığı dünyanın çoğu yerinde aynı efendim turist gördüğünde tarife hemen katlanıveriyor. Lviv havalimanından şehir merkezine normalde taksi 70-80 grivna tutuyor fakat sizin turist olduğunuzu anlayacaklarından dolayı 250 grivna gibi kat kat yüksek bir ücret isteyeceklerdir. 100 grivna teklif edip pazarlık yapmaya çalıştığınızda ise pazarlığa hiç yanaşmıyorlar. Ne de olsa mecbursunuz.
Keyfinize düşkün biriyseniz Ukrayna’da da uber kullanılıyor uber uygulamasını kullanarak güzel bir araç çağırabilirsiniz. Zira buradaki taksiler çok eski model döküntü araçlar.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

2 thoughts on “Ukrayna’da Taksiye Binmek

 • Haziran 4, 2017 tarihinde, saat 20:10
  Permalink

  Yine Lviv iyiymiş. Ben Kherson hava alanına indiğimde kız arkadaşım karşıladı. Birlikte dışarıya çıktığımızda ne bir taksi gördüm ne de toplu taşıma aracı. Orada eşini almaya gelen bir Ukrayna vatandaşı ile pazarlık yapıp şehir merkezine geldik. Ödediğimiz para 80 Grv idi. ha toplam yolun da 8 km olduğunu belirteyim.

  Yanıtla
 • Haziran 5, 2017 tarihinde, saat 07:56
  Permalink

  OnTaksi diye bir uygulama var. Telefona indiriyorsun. Gideceğin adresi yazıyorsun, sana fiyat veriyor. İstersen daha düşük veya yüksek fiyatta verip şansını deneyebilirsin. Çağır diyorsun. Teklif ettiğin fiyata uygun taksi varsa Taksi bulunduğun yere geliyor. Konuşmana gerek yok . Şoför seni gideceğin yere götürüyor.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber