Gaza Basınca Farlar Canlanıyor Nedeni

Arabanızda başınıza gelebilecek ilginç problemlerden birinden detaylı olarak bahsedeceğiz. Araçta gaza bastığınızda farlar daha çok aydınlatıyor, canlanıyor ise bu sorunun muhtemel sebepleri şarj ve akü sistemlerinden kaynaklanıyordur. Ancak bu durumun tespiti için doğrudan aküyü değiştirmek sizin için net bir çözüm olmayabilir. Bu sebepten dolayı aşağıda sizin için listelediğimiz tüm adımları dikkatli bir şekilde takip etmeniz gerekmektedir.

  • Gaza basınca canlanan farlar şarj dinamosunu işaret ediyor olabilir,
  • Öncelikle akünüzün sağlıklı olup olmadığını doğrudan ölçtürerek oto elektrikçide öğrenebilirsiniz,
  • Akünüz yeniyse ya da aküden kaynaklı bir problem meydana gelmiyor ise alternatör, şarj dinamosunda sorunu arayabilirsiniz,
  • Gaza her bastığınızda aküye fazla voltaj gidiyor ve bu sebepten dolayı farlarda canlanma oluyordur,
  • Sorunun araç farlarıyla olma olasılığı ise çok düşük olduğundan en son ihtimaldir, bu durumda farlardan biri genellikle zayıflar ya da canlanır.

Son maddeler de dikkate alınmalıdır. Yüksek voltajda şarj farlarınıza olabileceği gibi aracınızın elektrik tesisatına ciddi zararlar verebilir. Aynı ihtimaller motosiklet gazına basınca canlanan farlar ile scooter, naked veya başka bir tür farketmez tüm taşıtlarda geçerlidir. Çözüm aynı şekilde yukarıdaki adımlarda aranmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.