Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Orhan Acar Kimdir? Neden Gündem Oldu?

Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi dekanı Orhan Acar kimdir, neden gündem oldu, ne dedi? Daha önceki yazılarımızda çeşitli meslek gruplarından yüzlerce kişinin hayat hikayesini burada sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise kısaca ”Orhan Acar”dan söz edeceğiz.

Orhan Acar Kimdir?

  • Gazi Üniversitesi dekanı

1962 senesinde Ankara’nın Akyurt ilçesinde dünyaya gelen Orhan Acar, lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya bölümünde aldı. Eğitimini 1985 senesinde tamamlayan Orhan Acar, daha sonra yüksek lisans eğitimini yine aynı üniversitenin Fen Bilimleri Enstitüsüne bağlı Makine Mühendisliği bölümünde, Nükleer Mühendisliği üzerine yaptı. Yüksek lisans eğitimini 1988 senesinde tamamladı.

Daha sonra doktora için Gazi Üniversitesine kaydolan Orhan Acar, burada Fen Bilimleri Enstitüsü Analitik Kimya alanında doktora derecesini 1996 yılında aldı. Orhan Acar, 1 Nisan 2017 tarihinde Gazi Üniversitesi’nin Fen Fakültesi’ne dekan olarak atandı.

Neden Gündem Oldu?

Gerçekleştirdiği bir video konferans sonrasında kamerayı açık unutan Orhan Acar, yanındaki arkadaşına dönerek ”kızların resimlerini de görüyoruz böylece çaktırma” diyerek bir skandala imza attı. Daha sonra arkadaşının ”sesini duyuyorlar” demesi üzerine şaşkına dönen ve başına gelecekleri tahmin eden Orhan Acar, mahcup bir ifadeyle video kaydını sonladırdı.

Görüntüler ise sosyal medyada gecenin tartışma konusu oldu. Pek çok kişi Orhan Acar’ı eleştiri yağmuruna tutarken akademinin geldiği noktadan da dem vurdu. Görüntülerin sosyal medyada hızlı bir şekilde yayılmasının ardından Orhan Acar’dan şimdilik özür videosu gelmedi. İlerleyen gün ve saatlerde gerek Gazi Üniversitesi’nden gerekse Orhan Acar’dan bir açıklama gelmesi bekleniyor.

Aynı zamanda söz konus skandal Ekşi Sözlük gibi diğer sosyal medya platformlarının da gündemine taşınırken olayla ilgili olarak pek çok kişinin ortak yorumu ”akademinin içler acısı hali” oldu.

Geçtiğimiz aylarda Çorum Hitit Üniversitesi’nde yaşanan skandal da akademideki çürümeyi yansıtan örneklerden birini teşkil eder nitelikte idi. Profesör Faruk Yamaner, kendisini eleştiren doçente benim profesörlüğüme laf edenin anasını avradını…” diyerek küfür etmiş ve yine bu olay da o dönemde büyük tartışmalara neden olmuştu. Söz konusu haberi bu bağlantıyı kullanarak okuyabilirsiniz.

Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Orhan Acar’ın tartışmalara neden olan video kaydını aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.