Gece Meyve Yemek Kilo Aldırır mı?

En çok tartışılan konulardan biri gece meyve yemenin kilo aldırıp aldırmayacağı. Meyvenin genel olarak sağlığımız için ne kadar büyük bir mucize olduğunu biliyoruz. Şükür ki ülkemiz bu konuda bir cennet sayılabilir. Fakat kilo vermek istiyorsanız meyve tüketiminde biraz kısıtlamaya gitmeniz gerekebilir.

Meyvenin şeker ihtiva etmesinden dolayı kilo alma konusunda zararları olabilir. Geceleri ise bu etki çok daha fazla olabiliyor. Bunun sebebi akşam belli saatlerden sonra yenen şeylerin daha hızlı yağa dönüştüğü iddiası. İddia diyorum çünkü doktorları en çok tartıştığı konulardan biri bu. Bazı araştırmalara göre yemeğin günün hangi saatinde yendiğinin hiçbir farkı yok. Eğer diyet yapıyorsanız muhtemelen internet üzerinde onlarca sayfayı gezeceksiniz ve muhtemelen her sayfada birbirinden farklı görüşler ile karşılaşacaksınız. Temel mantık çok basit. Yediğinizin harcadığınızdan az kaloriye sahip olması. Fakat burada önemli bir nokta devreye giriyor. Yediğiniz şeylerin türü de önemli bir husus. Örneğin, iki kişi de 1500 kalorilik bir beslenme planı uyguluyor ve kilo vermeye çalışıyor. Daha az karbonhidrat ve daha fazla protein içeren besinleri tüketenin daha hızlı ve daha da önemlisi sağlıklı bir şekilde kilo verecek olması şaşırtıcı bir sonuç olmayacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Çikolata İshal Yapar mı?

Şimdi karbondihrat da nereden çıktı biz gece meyve yemek konusunu tartışıyoruz dediğinizi duyar gibiyim. Meyve fruktoz içerir ve şeker vücutta karbonhidrata dönüşecektir. Buradan kesinlikle meyvenin zararlı bir şey olduğu sonucu çıkmamalıdır. Sadece kilo vermeye çalışanların daha dikkatli olması gereklidir. Hele ki gece yemek kilo verme sürecinizi gerçekten baltalayacaktır diyebiliriz.

İlginizi Çekebilir:  Champix Reçetesiz Alınır mı?

Diyetinizde meyve bulunmalıdır. Fakat belirli porsiyonlarda ve akşam geç saatlerde yenmemelidir ama eğer gece yatmadan önce gerçekten tatlı krizine girdiyseniz ve bir şeyler yiyeceğiniz kaçınılmaz ise dondurma, tatlı gibi gıdalar tüketmek yerine birkaç parça meyve yemek çok daha akıllıca olacaktır. Yediğiniz meyvenin türü de önemlidir. Yüksek fruktoz içeren karpuz gibi meyvelerden gerçekten de uzak durmanız gereken türlerdir.

İlginizi Çekebilir:  Maske Yerine Bandana Takmak Yasak mı?

Bu konuda Canan Karatay CNN Türk kanalında yaptığı konuşmasında meyve yemenin zararlı olup olmadığını anlatıyor. Aşağıdaki videoyu izleyerek kafanızdaki soru işaretlerini netleştirebilirsiniz.

 

Gece Su İçmek Kilo Aldırır mı?

 

 

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cuce