Yanı Sıra Nasıl Yazılır?

Yanı sıra kelimesi, gündelik yaşamda cümle içinde kullandığımız kelimelerden yalnızca biri fakat yanı sıra kelimesinin doğru yazımı nedir? Türkiye’de pek çok kişi, kelimenin doğru yazımını, tıpkı diğer kelimeler gibi bilmiyor. Yanı sıra kelimesinin doğru yazımı nedir?

Yanı sıra

Yanısıra

Yanı sıra kelimesi, ayrı yazılır. Yanı ve sıra kelimeleri biribirinden ayrı anlamlara sahip olduğu için ayrı yazılması gerekir.

Türkiye’de yazımı en çok karıştırılan kelimelerden biri olan yanı sıra kelimesinin doğru yazımı bu şekildedir.

Beraberinde, birlikte gibi anlamlara sahip olan “yanı sıra” kelimesi, Öğrenci Yerleştirme Sınavı’nda soru olarak öğrencilere sorulmuştu. Fakat söz konusu sınavın bir paragrafında “yanı sıra” kelimesi birleşik yazılmış ve pek çok öğrenci ona istinaden bitişik yazılması konusunda hemfikir olmuştu. Bunun üzerine sınav sorusu iptal edilmemiş ve yine pek çok öğrenci mağdur olmuştu.

Yanı sıra kelimesinin doğru yazımı, ayrı yazılmış olanıdır. Yanı sıra kelimesinin cümle içerisindeki kullanımı aşağıdaki gibidir;

Doğum sırasında kadınların yaşadığı dayanılmaz acılar düşünüldüğünde aklı yerinde hiçbir kadının bir daha doğurmak istemeyeceği varsayılabilir. Ancak doğumun sonunda ve takip eden günlerde hormon sistemi ağrıyı azaltan ve rahatlamayla beraber mutluluk hissi de yaratan kortizol ve beta-endorfin hormonları salgılar. Bunların yanı sıra bebeğe duyulan sevgi ve arkadaşlar, aile üyeleri, dini dogmalar ve milliyetçi propagandalar sayesinde doğum travması olumlu ve mutlu bir anıya dönüşür.

Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi, Yuval Noah Harari

Benim gövdemle istemem birdir. Ya da bir algı tasarımım olarak ‘gövdem’ dediğim seye, istemem diyorum; çünkü ben başka bir yolla karşılaştırılamayacak biçimde onun bilincindeyim. Ya da benim gövdem, istememin nesneleşmesidir. Ya da gövdem, benim tasarımım olmasının yanı sıra benim istememdir, böyle gider.

İsteme ve Tasarım Olarak Dünya, Arthur Schopenhauer

 

Deus Ne Demek?

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: