Ekonomi

Kredi Kartı Borcunu Başka Kredi Kartıyla Ödeme Yolları

Kredi kartı borcunuz bir aylığına içinden çıkılmaz bir hal almış ise ve kredi notunuzun bu durumdan olumsuz etkilenmemesi için bir şekilde kredi kart borcunu başka kredi kartıyla ödemek istiyorsanız, bunun birkaç yolu var. Kart borcunuzu 3 ay üst üste ödemez iseniz bu düzensizlik sebebiyle muacceliyete düşecek ve asgari tutarın değil, kalan tüm bakiyeyi kapatmadan kart limitiniz kullanıma açılmayacaktır.

  1. Nakit Avanstan Kredi Kartı Borcu Ödeme
  2. Kredi Kartından Kredi veya Kredi Kartı Borcu Ödeme
  3. Banka Kartı ile Kart Borcu Ödeme
  4. Nakit Avans Veren Kredi Kartları ve Faiz Oranları
  5. Kart Borcunu Borçla Kapatmanın Zararları

1. Nakit Avanstan Kredi Kartı Borcu Ödeme

Elinizde birden fazla kredi kartı bulunuyorsa ve eksi bakiyesi bulunan kart haricinde müsait durumda bakiyeniz bulunuyor ise kredi kartındaki limiti direkt olarak bankamatikte bulunan nakit avans menüsünden istediğiniz tutarda miktarı çekerek işinizi görebilirsiniz. Aynı şekilde bu işlemi bankamatiğe gitmeden telefonunuzda bulunan mobil uygulamadan da gerçekleştirebilirsiniz. Eğer karta bağlı bir hesabınız varsa bankaya göre değişmekle beraber hesaba nakit avans aktar seçeneğini kullandıktan sonra borç ödeme menüsünden kredi kartını seçiniz. Ardından banka ismi, şubesi ve kart numarasını giriniz. Borcu ödemek için aynı şekilde diğer kartınıza bağlı bir hesap da bulunması gerekebilir.

Dikkat: Bu işlem sırasında çoğu vatandaş sadece nakit çekim faizini düşünse de nakit avans çekimi için bankanız sizden 15-20 TL civarı bir avans çekme hizmet ücreti tahsil edecektir. Bu yüzden kredi borcunu başka kartla öderken bu tutarın buna değecek miktarda olmasına dikkat ediniz. Diğer türlü 100-200 lira borç öderken oran olarak baktığımızda çok yüksek zararlara uğrayabilirsiniz.

2. Kredi Kartından Kredi veya Kredi Kartı Borcu Ödeme

Bunun için ayrı bir başlık açmamızın elbet bir sebebi var. Bankanız hiçbir şekilde nakit avans vermiyor olabilir ya da nakit avans limitleri çoğu zaman kartta bulunan tüm limite eşdeğer olmadığı için kredi kartını kullanarak bu derece kolay ödeme yapmanız imkansız olacaktır. Örneğin, Türkiye İŞ Bankası’nın sunduğu İşte Üniversiteli kartı bu işleme izin vermiyor. 

Kuyumcudan çeyrek, yarım, tam altın almak daha az zarar ettirir. Çünkü işçiliği azdır ve çevirirken daha az zarar edersiniz.

İzleyeceğiniz en sağlıklı yol, kuyumcudan ihtiyacınız kadar altın alışverişinde bulunmak. Taksit imkanınız olmasa da çoğu kuyumcu tek çekim olarak altın almanıza izin veriyor. İhtiyacınız kadar altını aldıktan sonra bunu hemen bozdurup nakite çevirebilirsiniz. Ardından bankamatiğe uğrayıp elinizdeki tüm parayla borcu kapatmış olursunuz. Aynı zamanda altın alma işlemini internetten de yapabilirsiniz. Fakat bu durumda hem adresinize gelmesi zaman alacaktır. Hem de bu noktada güven konusu devreye girecektir. Bu yöntemin tek olumsuz tarafı altın al-sat yaparken karşınıza bir fark çıkmasıdır.

3. Banka Kartı ile Kart Borcu Ödeme

Banka kartını kullanarak ödemek en kolay yöntemlerden biridir çünkü hesabınızda nakit bir para var demektir. Aynı şekilde bankanızın mobil uygulamasını kullanarak menüye girip ödemeler, kredi kartı borcu ödeme menülerini takip ediniz. Eğer bahsettiğiniz esnek hesap benzeri bir şey ise esnek hesaptan kart borcu ödemek için bir üst maddede bahsettiğimiz altın yöntemini izleyebilirsiniz. Aynı şekilde harçlık avans ile de bu işlemi yapmanızda bir engel olmayacaktır.

4. Nakit Avans Veren Kredi Kartları ve Faiz Oranları

İş Bankası Nakit Avans KKDF ve BSMV hariç %1,40

Axess Nakit Avans aylık akdi faiz oranı 6-12 ay arasındaki taksitlerde %1,40

Halkbank Paraf Esnaf, Paraf Kobi, Paraf Business ve Halkcard Business nakit avans faiz oranı %1,25; gecikme faiz oranı %1,55

TEB Kredi Kartı aylık akdi faiz %1,25

Garanti BBVA Bonus Kredi Kartı %1,25

Ayrıca bu şekilde nakit avans çekerken cüzi faiz farkları ödeyerek taksitli bir şekilde para çekebilirsiniz. Böylece kart borcu başka kartla ödenir mi? sorusunu bırakın, diğer kartı tamamen kapatıp taksitlendirmiş bile olursunuz. Eğer borca takla attırmak değil de tamamen kapatmak ise bu yöntemi tavsiye etmiyoruz sebebi ise zaten birçok banka kartı kapatırken yapılandırma seçeneği vermektedir.

5. Kart Borcunu Borçla Kapatma Zararları

Gelelim en can alıcı noktaya. Bu yolları kullanarak kart borcunu kapattığınız vakit ne gibi olumsuzluklarla karşılaşırsınız? İlk olarak sabit nakit avans çekim ücreti ödersiniz. Ayrıca diğer kartın dönem faizinin üzerine sizin para çekme işleminde yansıtılan faiz üzerine binecektir. Bu durumu bir alışkanlık haline getirmemek ekonomik durumunuzu stabil tutmak için çok mühimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds