Geçiştirme ve Geçiştirilme

Geçiştirmek, bir işi ya da durumu daha öteki bir tarihe erteleme; birilerini avutma ya da kandırma olarak betimlenebilir. Geçiştirmek kimi zaman iyi olsa da çoğu zaman kötü bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Birilerinin bizi geçiştirdiğini anladığımız anlarda, uzaklaşma ya da kaçma eğiliminde bulunuruz. Geçiştirmeyi ve geçiştirilmeyi ayrı ayrı anlatmak istiyorum.

Geçiştirmek

Bir olayın olmasını ya da bir kişinin bir şeyi yapmamasını istiyorsanız şayet geçiştirme eğiliminde bulunursunuz. Çoğu zaman haksız bir durum olan geçiştirmek, gerçekleşecek kötü bir olayın önlenmesi de olabilir. Geçiştirmek aslında anı kurtarmak olarak da tasavvur edilebilir. Bir vakti geçiştirirsiniz, bir insanı geçiştirirsiniz ya da bir ömrü geçiştirirsiniz fakat geçiştirmek bir çözüm yolu değil daha çok hastalık derecesine varan bıkkınlıktır aynı zamanda.

İlginizi Çekebilir:  Eğer Bir Ürüne Para Ödemiyorsanız Asıl Ürün Sizsiniz
Geçiştirilmek

En kötü durumlardan biri olabilir. Önemsenmemek, birilerinin dikkatini çekmemek, küçük ve değersiz olmak gibi farklı varyasyonları vardır. En değer verdiğiniz insanlar tarafından geçiştirilmek ise çok daha acıdır. Hevesle bir fikrinizi anlattığınızda, karşı tarafın sizin onda biriniz kadar heyecan duymayıp üstelik sizi avutma ya da fikirlerinizi erteleme eğiliminde bulunması, geçiştirilmenin en kötü taraflarıdır.

İlginizi Çekebilir:  Din, Saygı ve Hoşgörü Üzerine

 

Her şeyden önemlisi hayatı geçiştirmemek gerekir. Sadece günü ya da vakti kurtarmak, bir insanın sağlıklı ve huzurlu bir ömür sürmesini imkansız kılar. Vaktinde yapılan veya ertelenmeyen eylemlerle dolu bir hayat da sıkabilir. Tamamen düzen ya da tamamen salık bir yaşama biçimi, hayatın iki zıt kutbudur. Düzenden ara sıra kaçıp bazı şeyleri geçiştirmek, bazen de düzene kaçmak gerekir. Ve kimseyi geçiştirmemek lazım. Geçiştirildiğini anlayan birisi için bu hiç de iyi bir durum olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi