SİHA Nedir? SİHA’lar Neden Gündem Oldu?

Terörle mücadele kapsamında alternatif yollardan biri olarak TSK tarafından yerli ve milli mottosuyla üretimi yapılan hava aracı: SİHA. Açılımı Silahlı İnsansız Hava Aracı.

Aracın teknik özellikleri şu şekilde;

-Gövde uzunluğu 6.6 metredir.
-Kanat açıklığı 12 metredir.
-Toplam kalkış ağırlığı 650 kg’dır.
-Faydalı yük ağırlığı 55 kg’dır.
– Azami hızı 135 knottur.
– Servis irtifası 27.000 feettir.
– Havada kalış süresi 25 saattir.

(Mynet)

İlginizi Çekebilir:  Yerli Yatırımcılar da Ülkeyi Terk Ediyor: Sabancılar Malta’dan Vatandaşlık Aldı

Kullanıldığı günden bu yana Doğu Anadolu’da terörle etkin mücadele sağlayan SİHA’lar, insansız olmaları ve nokta atışı hedef imhası ile TSK’nın yeni gözdesi haline gelmiştir.

SİHA Neden Gündemde?

Silahlı İnsansız Hava Araçları, 31 Ağustos’ta Kurban Bayramı Arafesinde Hakkari’ye bağlı Tale köyünde Sezgin Tanrıkulu’nun ifadesine göre 4 sivil vatandaşı öldürmüş, Tanrıkulu da bu konuyu gündeme getirmişti. Tanrıkulu hükümeti şiddetten rant elde etmekle suçlamış, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise bu konu üzerinden partiye yüklenildiğini ifade etmişti.

İlginizi Çekebilir:  UBER Neden Gündem Oldu?

Konu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın da tartışmaya dahil olmasıyla ülke gündemini meşgul etmişti. Daha sonra Sezgin Tanrıkulu hakkında suç duyurusunda bulunulmuş, Tanrıkulu sözlerinden dolayı tahakküm altına alınmıştı.

İlerleyen süreçte TSK’nın SİHA konusunda geri adım atması oldukça zayıf bir ihtimal. Gündem, geçtiğimiz yıllarda gene Hakkari’de meydana gelen 30’a yakın “çobanın” TSK güçlerine bağlı jetler tarafından bombalanması ile paralellik gösteriyor.

İlginizi Çekebilir:  TSK'dan Göktürkçe'ye Yasak

CHP’li vekil Sezgin Tanrıkulu hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu belirtmiştik. Hukuki sürecin Tanrıkulu hakkında nasıl işleyeceği merak konusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara