Gündem

Remzi Çiçek Kimdir? Neden İdam Kararı Verildi?

Remzi Çiçek kimdir ve hakkında neden idam kararı verildi? Son dakika haberi olarak gündeme düşen ve kim olduğu hakkında pek çok soru sorulan Remzi Çiçek neden idam cezası aldı? Bu yazımızda detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Remzi Çiçek Kimdir? 

Hatay’ın Samandağ ilçesinde yaşayan TIR şöförü Remzi Çiçek, Hatay’dan Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a mal taşıyordu. Ancak taşıdığı TIR’da uyuşturucu madde bulunması nedeniyle gözaltına alınan Türk şöför, Suudi hükumeti tarafından 4 yıl boyunca yargılandı ve hakkında idam kararı verildi. Karar, başta Çiçek’in ailesi olmak üzere kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. 

Remzi Çiçek’in kızı Seren Bahçeci, babasının gemi ile gelen gıda maddesi yüklü TIR’ı teslim alıp Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a boşaltmakla görevli olduğunu ifade etti ve babasının uyuşturucu ticareti ile uzaktan yakından bir alakası olmadığını söyledi.

Seren Bahçeci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan da yardım talep etti ve suçsuz bir vatandaşın idamına karar verilmesinin uygun olmadığını öne sürdü. Türk şöför Remzi Çiçek’in kızı Seren Bahçeci, babasının meselesinin bir Türkiye meselesi olduğunu ifade ederek tüm yetkililerden yardım istedi. 

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay milletvekili Serkan Topal, Remzi Çiçek’in yakalanıp gözaltına alındığı 2016 yılından beri diplomatik ilişkileri yürütttüklerini ancak gelinen bu noktanın öngörülemediğini dile getirdi. Suudi Arabistan yetkileri ile temaslarda bulunulduğunu ifade eden Topal, durumun herkesi üzüntüye boğduğunu söyledi. 

Dışişleri Bakanlığı Harekete Geçti

Hürriyet’in haberine göre Remzi Çiçek’in idam kararının geri alınması için Dışişleri Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık, Suudi yetkililerle temaslarını sürdürüyor. İlerleyen saatlerde Remzi Çiçek’in idam kararının geri alınıp alınmayacağı merak konusu. 

Kapıkule’de Eylem 

Kapıkule sınır kapısı önünde toplanan bir grup kalabalık, Suudi Arabistan tarafından Remzi Çiçek’e verilen idam kararını protesto etti. Uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle gözaltına alınan ve dört yıldır Suudi Arabistan’da tutuklu bulunan Remzi Çiçek’in idam kararı meslektaşları tarafından da tepkiyle karşılandı. Kapıkule sınır kapısı önünde toplanan kalabalık, Çiçek’e verilen kararın bir an önce kaldırılmasını talep etti. 

Türkiye ile Suudi Arabistan arasında yeni bir diplomatik krize neden olabilecek bu gelişme, Türk medyası tarafından ilgi görmedi. Habertürk, Ulusal ve Hürriyet gibi gazetelerin internet sitelerinde yayınlanan bu haber, diğer medya kuruluşlarında yayınlanmadı. Türk şöför Remzi Çiçek’in akıbetinin ne olacağı büyük merak konusu oldu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.