Sosyoloji

Giambattista Vico Görüşleri Nelerdir?

Giambattista Vico 23 Haziran 1668 tarihinde doğmuştur. Vico’nun Yeni Bilim isimli eseri insan kültürünün tarihini ele alarak toplumun çok yönlü bir sosyal araştırmasını kapsamaktadır. Vico’nun çıkış noktası, hümanizmin (insan-öznenin yaratıcı ve aktif rolünün) olumlanmasıydı. İnsan doğasına ilişkin değişmez anlayışı reddetmiş oluyordu. Yeni Bilimin genel argümanı, insan toplumunun eylemin ürünü olarak tanımlanan insani ilişkiler ile tarihsel ve toplumsal kurumlardan oluştuğu yönündeydi. Vico’ya göre, toplum ile insan doğası dinamik kategorilerdi: (Swingewood, 1998, s. 25). Vico aynı zamanda insanın eylemin ve toplumun bir ürünü olarak tarihsel toplumsal kurumlardan oluştuğu fikrini de benimsemiştir.

Toplumdaki uyumsuzlukların sınıf ve meslek farklılıkları gibi bireylere değil, toplumsal yapıya bağlı farklılıklardan kaynaklandığını, bu nedenle herhangi bir uyumsuzluk ortadan kaldırılsa bile yeni bir uyumsuzluğun meydana geleceğini savunmuştur (Şavran, Güneş & Suğur, 2011, s. 14). Vico aynı zamanda yöntem anlayışıyla da bir farklılık oluşturmuştur. Ona göre doğa bilimlerinin konusu, insan bilimlerinin konusundan farklıydı. Toplum teorisi, aktif bir fail olarak insan özneye, insanın deneyimlerine ve zihinsel hallerine dayanmalıdır (Swingewood, 1998, s. 17). Belki de bu yüzden Vico’nun felsefesinin klasik sosyolojide pek yankı bulmadığı da belirtilmektedir. Ancak Weber’in sosyolojik yaklaşımını kapsayan yorumlayıcı anti-pozitivist paradigma Vico’nun görüşleriyle bir tutarlılık içerisindedir.

Kaynakça

  • Suğur, S. (2011). Klasik Sosyoloji Tarihi, Eskişehir: Anadolu Üniversitesi Yayınları.
  • Swingewood, A., & Akınhay, O. (1998). Sosyolojik Düşüncenin Kısa Tarihi. Bilim ve Sanat.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds