Sosyoloji

Voltaire Görüşleri Nelerdir?

Voltaire, 26 Kasım 1694’te doğmuştur. Voltaire aydınlanmanın en önemli düşünürlerinden biridir. Onu bu denli önemli kılan, felsefeye entelektüel, bilimsel bir ilerleme boyutu kazandırmış olmasıdır. O Diderot gibi düşünürler tarafından deneyimcilikle irtibatlandırılarak öne sürülecek olan “insanın özgürlüğünün bir yanılsama” olduğu görüşünü kabul etmemektedir. Bu anlayış, her şeyi duyu deneyimi yoluyla elde eden insanın kaçınılmaz olarak ve tamamen çevresi tarafından belirlendiğini, dolayısıyla insan için özgürlükten söz edemeyeceğimizi dile getirir  (Cevizci, 2002: 241).

Voltaire insan özgürlüğünün mutlak varlığından söz eder ancak bu özgürlüğün sınırsız olmadığını ve dış güçler tarafından da yönlendirilebildiğini açıklamaktadır. İnsanın seçme özgürlüğüne sahip bulunduğunu fakat bu özgürlüğün sınırsız olmadığını öne süren Voltaire, söz konusu seçimin insanın sosyal bir varlık olması dolayısıyla toplumsal grup tarafından dikte edildiğini, seçimin gerisindeki motiflerin genellikle sosyal bir nitelik taşıdığını savunur (Cevizci, 2002: 253).

Kaynakça

  • Cevizci, A. (2002). Aydınlanma Felsefesi. Ezgi Kitabevi, Bursa.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi