Gökkuşağı Hakkında

Okulunuzda eğer gökkuşağı konusunda ödev verildiyse ve özellikle gökkuşağı nasıl oluşur, gökkuşağı renkleri vs. gibi sorular varsa internetten bu soruların cevabını araştırıyor olabilirsiniz. İşte bu noktada size rehberlik edecek bir yazı hazırlamak istedik.

Okullarda verilen bu tarz ödevler genelde iyi bir araştırma gerektiriyor. Öğrencilerde sadece defter ve kitaplardan değil, internetten yaptıkları aramalardanda faydalanıyorlar. Tabi bu fazlasıyla anlaşılabilir bir durum. Gökkuşağı renkleri hakkında örneğin yapılan bir araştırmada onlarca farklı sonuç çıkabiliyor. Bu da öğrencilerin kafasını karıştırıyor. İnternetten yapılan arama sonucunda ulaşılan bilgiler sayesinde neyin doğru neyin yanlış olduğu desteklenebiliyor. Tabi tamamen güvenmek doğru olmak ancak yenibiyoloji.com gibi güvenilir eğitim kaynaklarından cevaplara bakılabilir.

İsterseniz konumuza gökkuşağı hakkında kısa bir bilgi vererek devam edelim. Gökkuşağı, (ingilizcesi rainbow) su partiküllerinin güneşle kırıldığı bir çok farklı yerde görünebilen ve rengarenk bir oluşumdur. Gökkuşağının renkleri, ışığın atmosferde bulunan su damlacıklarından yansıması ve dağılmasıyla üretilir.

Renklerde gökkuşağının tipine göre farklılık gösterebilir ama genelde içinde bulundurduğu ana renkler şunlardır: Kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mor.

Son olarak adı nereden geliyor onu inceleyelim. Gök Kuşağı yani gökte gözüken kuşak şeklinde bir olgu. Burada ki kuşak kelimesi tamamen şeklinden dolayı geliyor olmalı. Çünkü kavisli bir yapısı var. Tabi bu nereden bakarsanız o yönde değişiklik gösterebilir. Türkçede evem kuşağı alkım gibi farklı isimlerle de kullanılmaktadır.

İşte aslında fiziğin ta kendisi olan bu gökkuşağı çok farklı anlamlar ve özellikler taşımakta, bilinenin aksine oldukça karmaşık yapıda olabilmektedir. Özellikle meteoroloji bilimine merak duyanların araştırmayı çok sevdiği bir konu. Bu sayede sahte gökkuşağı yapmayı bile başarmış bir insanoğlu var. Örneğini 1992 Rio De Janerio gökkuşağı aramaları yaparakta bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.