Gölcük Müftüsünün Skandal Paylaşımı

2013’ten beri Gölcük müftüsü olan Mehmet Yazıcı, kişisel Facebook hesabından yaptığı açıklama gündeme bomba gibi düştü. “Mağazalarda ambalajı açılmış teşhir ürünleri hep yarı fiyatına satılır” diye paylaşım yapan Mehmet Yazıcı, paylaşımını kısa sürede sildi. Takipçilerinin olay paylaşımın kaydını almasından sonra, Yazıcı’nın sözleri sosyal medyada oldukça geniş yer buldu.

İlk Değil

Gölcük müftüsü Mehmet Yazıcı’nın paylaştığı ilk skandal paylaşım bu değil. Yazıcı geçtiğimiz haftalarda yine kendi Facebook hesabından “kabuğu soyulmuş domates” ifadesini kullanmış ve tepki görmüştü.

İlginizi Çekebilir:  AKP’li Belediye Başkanı: Esenyurt’u Kaybedersek Kudüs’ü Mekke’yi Kaybederiz

Gölcük müftüsü Mehmet Yazıcı, henüz kendisine yönelik eleştirilere yanıt vermedi.

Bir müftünün kişilerin şahsi yaşantısına alenen hakaret etmek ve yaşayış biçimlerini aşağılamak gibi bir görevi yok. Üstelik müftünün bu paylaşımı, işin hukuki boyutlarına indiğimizde “hakaret” sayılabilir.

Skandalların Türkiye’deki birlik ve beraberliği bozucu yönde olması endişe verici. Gölcük müftüsünün açıklaması da Türkiye’deki birlik ve beraberliği bozucu nitelikte.

Temsil ettiği kesimi zan altında bırakacak bir paylaşıl yapan Gölcük müftüsünün, dini sorumluluklarını ve görevlerini aşarak böyle bir açıklama yapması ve akabinde paylaşımını hemen kaldırması vahim bir olay.

İlginizi Çekebilir:  Elçin Sangu Ekrem İmamoğlu Selam Çaktı: İyi Akşamlar Başkan

Üstelik bir benzetme üzerinden yapılan açıklamanın herhangi bir tutar yanı yok. Başka bir şeye benzetme ya da ilk anlamını kastetme gibi amaç da yok ortalıkta.

Müftünün açıklamaların ardından sosyal medyada Yazıcı’ya yönelik oldukça “haklı” eleştirilerin yanında, temsil ettiği kitle göz önünde bulundurularak “genelleme” yapılması da ayrıca birlik ve beraberliğe darbe vuruyor.

İlginizi Çekebilir:  Ashin Wirathu Kimdir?

Zaten karmaşık ve oldukça parçalanmış olan birliktelik duygusunun seküler-muhafazakar ayrımını iyice körükleyerek, kavramlar arasındaki uçurumu derinleştirmek, öyle zannediyorum ki bilinçli bir çalışmanın ürünü.

Başörtüsüne “ambalaj” diyen bir zihniyetin ürünü yine öyle zannediyorum ki bu ülkenin menfaatine çalışmaya gönül vermiş birisi değil. Üstelik temsil ettiği kitleye asla yakışmayaca bir insan. Ülkenin bölünmesini Mehmet Yazıcı gibi üzerinde sorumluluk olan insanlar kolaylaştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri